Sabahları Bulanık Görme

Sabahları Bulanık Görme

Yetişkinlerde görülen rahatsızlıklardan birisi de sabahları bulanık görmektir. Sabahları bulanık görmek genellikle göz rahatsızlığı olarak bilinse de farklı nedenler ile de ortaya çıkabileceği de unutulmamalıdır. Bulanık görmek ilerleyen durumlarda görme kayıplarına kadar yol açabileceği için kişinin bu rahatsızlığa önem vermesi, bulanıklığın uzun sürmesi halinde kişinin acilen doktora görünmesi gerekmektedir.

Farklı patolojik ve fizyolojik sebepler ile ortaya çıkabilen bulanık görme sorunu kişinin sosyal yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Genellikle kendi kendine geçen göz bulanıklıkları uzun süre geçmediği takdirde ciddi bir hastalığa neden olabileceği dikkate alınarak gerekli tetkiklerin yaptırılması gerekmektedir.

Sabahları Bulanık Görmenin Nedenleri Nelerdir?

1-)Işığa Karşı Hassasiyet

Genellikle sabahları ortaya çıkan gözlerde bulanıklığın en sık görülen nedenlerinden birisi gözlerin aniden ışığa alışamamasıdır. Bu durum kısa sürelidir ve gözün kendini ışığa alıştırması halinde bulanıklık ortadan kalkmaktadır. Migren vb. hastalıklar da kişinin ışığa karşı hassaslaşmasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda göz bulanıklığı uzun süre kişiye rahatsız vermektedir. Işığa karşı hassasiyeti olan kişilerin gün ışığından bir süre uzak kalması etkili bir yöntem olacaktır.

2-)Katarakt

Katarakt sık görülen göz hastalıklarından birisidir. Katarakt, göz merceğinin saydam olan özelliğini kaybetmesi sonucu ortaya çıkan bir göz sorunudur. Genellikle tıbbi müdahale gerektiren katarakt hastalığından ameliyat olarak kurtulmanız mümkündür. Katarakt sorunu yavaş yavaş ilerleyen bir sağlık sorunudur.

Katarakt sorunu olan kişilerin göz hassasiyeti normal bir kişiye göre oldukça fazladır. Kişinin göz hassasiyeti özellikle sabah saatlerinde, ışıkla ilk temasa geçildiğinde yoğun olarak görülmektedir. Katarakt ameliyatı ile göz mercekleri değiştirilerek kişinin göz hassasiyeti ortadan kaldırılmaktadır.

3-)Sinir İletimi Bozukluğu

Sabahları sıklıkla görülen göz bulanıklığının diğer bir nedeni de ışıkla aniden temas edilmesi sonucu sinir iletiminde meydana gelen bozulmalardır. Sinir iletimi bozukluğu özellikle ani ışık temaslarında ortaya çıkan bir hassasiyet durumu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumun sık yaşanması tümör vb. hastalıkların habercisi olabileceği için kişinin bir an önce iyi bir doktora gitmesi önerilmektedir.

Sabahları Bulanık Görme Nasıl Geçer?

Sabahları bulanık görme durumu geçici bir süreç değilse kişinin yaşam kalitesini arttırması açısından tedavi olması önemlidir. Eğer bulanık görmenin sebebi katarakt hastalığı ise kişinin cerrahi operasyon ile bu sorundan kurtulması mümkün olacaktır. Cerrahi operasyon ile göz mercekleri değiştirilecek hastalık tedavi edilmektedir.

Bulanık görmenin sebebi ani hassasiyet ise kişinin sabahları ışık ile temasında ani hareketlerden kaçınması etkili bir yöntem olacaktır. Şikayetin tedavi yöntemi nedene göre değişiklik gösterdiğinden, ilk olarak doğru tetkik için sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ