Saç Derisinde Kabuklanma Neden Olur?

Saç Derisinde Kabuklanma Neden Olur?

Saç derisinde kabuklanma oluşabilir. Saç derisinde oluşan kabuklar birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Saç derisinde meydana gelen kabuklar bazen pul pul dökülme biçiminde görülebilir. Bu durumda hastalığın nedeni daha farklı olabilir. Kişinin bu durumlarda tedavi olabilmesi için hastalığın neden olduğu ortaya çıkartılmalıdır. Bunun için uygun olan testlerin yaptırılması gereklidir.

Saç derisinde kabuklanma oluşması durumunda kişinin saçlarında kepek sorununun yanı sıra kaşıntı da meydana gelir. Saç diplerinde kabuklanma sorunu oluşması durumunda ileride daha büyük sağlık sorunlarına yol açabilme etkisi vardır. Daha büyük sorunların oluşmaması için kişinin bir an önce en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi ve tedaviye başlaması gerekmektedir.

Saç Derisinde Kabuklanma Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

Saç derisinde kabuklanma oluşmasına birçok etken neden olabilir. En sık görülen sebepler aşağıda yer almaktadır:

1-)Saç Derisi Mantarı

Saç derisinde oluşan mantarlar kabuklanmaya neden olabilir. Bu durumda kişinin cildinde sık sık kaşıntı ve pul pul dökülme gibi sorunlar görülür. Mantar vücudun birçok farklı bölgesinde görülür ve kaşıntının yanı sıra kızarıklığa da neden olabilir. Saç derisi mantarında saç diplerinde kızarıklık da görülür.

2-)Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı önemli cilt sorunlarından birisidir ve birçok insanda karşımıza çıkan bir sağlık sorunudur. Sedef hastalığı akyuvarların ciltte hasar bırakması sonucu oluşan bir hastalık türüdür. Sedef hastalığı kafa derisinde görülür ve pul pul dökülme gibi sorunlara neden olabilir.

4-)Egzama

Saç diplerinde kabuklanmaya neden olan sağlık sorunlarından birisi de egzamadır. Egzama ciltte hasar bırakır ve kötü bir görünüme neden olur. Bu nedenle bir an önce tedavisinin yapılmasına öncelik verilmelidir.

5-)Zona Hastalığı

Saç diplerinde kızarma, kaşıntı ve kabuklanmaya neden olan etkenler arasında zona hastalığı da yer almaktadır. Zona hastalığı su çiçeği oluşumuna neden olan virüs kaynaklı bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır.

6-)Saçkıran Sorunu

Saçkıran, kafa derisi üzerinde kabuklanma ve deri dökülmesine neden olan bir sorundur. Saçkıran ileride saç dökülmesine neden olabileceği için önem verilmesi gereklidir.

Saç Derisinde Kabuklanma Oluşumu Nasıl Tedavi Edilir?

  • Saç derisinde meydana gelen kabuklanma sorunu tedavisi için hastalığın nedenine göre bir tedavi uygulanmalıdır. Sedef hastalığı nedeni ile kabuklanma oluşması durumunda tedavi için ilaç ile tedavi gereklidir.
  • Saç diplerinde kabuklanma görülmesinin nedeni zona hastalığı ise tedavi için bu hastalığında tedavisinde kullanılan ilaçların kullanımı tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra ağrı kesici ilaç kullanımı da yapılabilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ