Saçın Koparak Dökülmesi

Saçın Koparak Dökülmesi

Saç dökülmesi sık karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Saç dökülmesi sadece kadınlarda görülen bir sağlık sorunudur. Saç dökülmesi sorunu hem kadınlarda hem de erkeklerde sık sık ortaya çıkan bir durumdur ve birçok etkene bağlı bir biçimde ortaya çıkmaktadır. Kişinin saçlarının dökülme şekli de oldukça farklı olabilir. Bu farklılıklar arasında saçın koparak dökülmesi ya da saçın tel tel dökülmesi yer alabilir. Her saç dökülme şekli kişilerde farklılık gösterebilir.

Saçın koparak dökülmesi birçok sağlık sorununa işaret edebileceği için kişinin doktora gitmesi ve test yaptırması gereklidir. Bazı kişilerde hormonal değişimlere bağlı bir biçimde saç dökülmesi meydana gelirken bazı kişilerde ise kullanılan temizlik ve kozmetik ürünlerine bağlı bir biçimde saç dökülmesi görülebilir.

Saçın Koparak Dökülmesi Neden Olur?

Saçın koparak dökülmesi birçok sağlık sorunundan kaynaklanıyor olabilir. Saçın koparak dökülmesinin sık görülen nedenleri arasında şu maddeler yer almaktadır:

 • Saçın koparak dökülmesinin sebeplerinden birisi strestir. Kişinin çok yorgun olduğu bir dönemde ya da üzgün olduğu bir dönemde saç dökülmesinde artış meydana gelebilir.
 • Kullanılan birçok ilacın yan etkileri arasında saç dökülmesi yer alır. Bu sebeple kişinin saç dökülmesi sorunu yaşaması halinde doktora danışması ve ilaçları buna göre kontrol halinde kullanması gereklidir.
 • Saçın koparak dökülmesinin ana sebepleri arasında sık sık bakım ürünlerinin değiştirilmesi yer alır. Kişinin kullandığı şampuanı ya da saç kremini sık sık değiştirmesi durumunda saçlarında dökülmeler meydana gelebilir.
 • Mevsimsel değişimler de saç dökülmelerine neden olabilir. Özellikle bahar aylarında saçlarda dökülme daha sık bir hale gelir.
 • Kişinin saçlarının dökülmesine neden olan diğer etkenlerden birisi de yetersiz beslenmedir.
 • Tiroid bezlerinin düzenli bir biçimde çalışmaması da saç dökülmesine neden olabilir. Bu durum çoğu kişide görülebilir.
 • Saçın koparak dökülmesine neden olan bir etken de çok sıcak suyla saç yıkamaktır. Saçın yıkama suyunun orta ısıda olması gereklidir.

Saçın Koparak Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Saçın koparak dökülmesinin tedavi edilme yöntemleri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Saçın koparak dökülmesini tedavi edebilmek için kişinin düzleştirici ısısını düşürmesi gereklidir. Çok yüksek ısıda saç düzleştirmek saçlara zarar verir ve dökülmesine neden olur.
 • Saçların çok yüksek ısıda değil, orta ısıda yıkanması da saç dökülmesini önler.
 • Saç dökülmesini önleyen yöntemlerden bir diğeri ise kozmetik ürünlerinin düzenli bir biçimde kullanımının yapılmasıdır.
 • Saç dökülmesinin önlemek için yapılacak diğer bir işlem ise saç boyalarından uzak durmak olacaktır. Saç boyaları içinde çok kimyasal olduğu için oldukça zararlıdır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ