Saçma ve Anlamsız Rüyalar Görmek

Saçma ve Anlamsız Rüyalar Görmek

İnsanoğlu gerek kendi bedeni gerek dünya ile ilgili birçok durumu sebeplendirip anlamlandırmasına rağmen, beyin tamamıyla çözülememiştir. Bu yüzden bazı hastalıklar, uyuşturucu kullanımı sonrası görülen halüsinasyonlar ve geçirilen bazı ameliyatlar sonrası kişilerin farklı dil konuşabilmeleri gibi olaylar anlamlandırılamamaktadır.

İnsan hayatının üçte biri uykuda geçmektedir. Bazı insanlar çok gerçekçi rüyalar görürken bazısı rüyalarını hatırlamaz. Gerçek şudur ki insanlar aslında her uyku döneminde rüya görmektedirler fakat hatırlayamazlar. Görülen bazı gerçekçi rüyalardan dolayı kişi iki hayat yaşadığını düşünebilir. Rüyalarını kontrol edebilen bireyler, rüyayı kendi hayal gücüne göre biçimlendirebilir. Bazı kişiler ise gördükleri rüyalar sonrası belirli durumları adlandırabilir.

Rüyalar Neye Göre Biçimlenir?

1-)Görülen Kişiler

Uzmanların araştırmalarına göre rüyaların yarısından fazlasını unutuyoruz. Özellikle derin uyku evresinde görülen rüyalar hatırlanmıyor. Bunun yanında görülen rüyalardaki tanınmayan yüzler aslında farkında olmadan karşılaşan insanlardır. Çünkü beyin yeni yüzler türetmez.

2-)Bilinçaltı

Aslında görülen rüyalar, kişinin bilinçaltında yatan gerçekleri yansıtır. Üzgünken görülen rüyalar genellikle gün içerisinde yaşanan olaylar ile ilgilidir. Bunun yanında karşılaşmaktan korkulan gerçekler, bilinçaltında rüya olarak bireyin karşısına çıkar. Gün içerisinde çok düşünülen problemler, kişiler rüyalarda görülür. Negatif duyguların pozitif duygulara nazaran daha güçlü olması sebebiyle rüyada stres daha yoğun hissedilir.

3-)Yorgunluk

Vücudun bütün organları gibi beyinde uyku anında çalışır. Bu yüzden fazla yoğun geçen günlerin gecesinde daha gerçekçi rüyalar görmek mümkündür.

4-)Dışsal Etmenler

Rüya görme esnasında tam olarak dışsallıktan kopulmadığı için dışarıdaki herhangi bir ses veya soğukluk-sıcaklık rüyada da hissedilebilir.

5-)Bilinçaltı

Rüyaların çeşitlenmesi aslında ayrı ayrı senaryolar olarak sınıflandırılabilir. Her bir rüyanın farklı bir konusu vardır. Örneğin birini kaybetmekten çok korkuyorsanız, rüyanızda o kişinin öldüğünü görebilirsiniz. Bu tamamen psikolojik sebeplerden kaynaklanmaktadır. Beyin hafızası çok kuvvetli olan insanlarda; rüyalar belki okunulan bir kitaptan, izlenilen bir filmden veya şahit olunmuş bir olaydan kaynaklanabilir.

Bu yüzden görülen rüyalar kişinin kendi kendine anlamlandırabileceği bilinçaltı uyarılarıdır.

Rüyalar Hakkında Bilimsel Olmayan Açıklamalar

Bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da bazı rüyaların geleceğe işaret ettiği gözlemlenir. Rüya tabirleri gibi görülen rüyaları anlamlandıran tanımlamalar bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Örneğin rüyada çok ağlayan birinin gerçek hayatta çok güleceği genel olarak herkes tarafından bilinen bir yorumlamadır. Fakat bunun kanıtlanmış bir durumu yoktur. Rüyalar kişilerin hayatlarıyla bağımlı da olabilir bağımsız da… Örneğin öğretmen bir kişi rüyada savaşçı olduğunu görebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ