Sağ Bacakta Hissizlik ve Felç Belirtileri

Sağ Bacakta Hissizlik ve Felç Belirtileri

Bacaklarda oluşan felç belirtilerinin temel nedeni sinirlerde oluşan hasarlardır. Bacakta oluşan sıkıntılar günlük hayatımızı fazlaca etkiler. Eğer hareket kısıtlılığı gibi belirtiler hissizliğe eşlik ediyorsa, çekilmez bir hal alabilir. Sinir hücreleri kendini yenileyemediğinden sinir hücrelerindeki hasarların geri dönüşü olmayabilir. Bu yüzden uyuşukluk, his kaybı gibi durumlar göz ardı edilmemeli ve vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Bacakta Hissizliğin Nedenleri Nelerdir?

Hissizlik oluşumunun birçok nedeni vardır. Bunlar genel olarak sinirlerle veya kan akımıyla ilgili problemlerdir. Eğer bacağa giden damarlarda bir sorun oluşur ve bacak yeterince kanlanmazsa, hissizlik ortaya çıkabilir. Bunun sebebi o anki oturuma şeklimiz olabileceği gibi başka ciddi bir rahatsızlıkta olabilir.

  • Eğer bacaklardaki sinirlerde bir problem olursa duyu kaybı, hissizlik, hareket kısıtlılığı gibi problemler ortaya çıkabilir. Sinirler fiziksel darbelerle hasar göreceği gibi bazı hastalıklardan dolayı da zarar görebilir. Çevresel sinir sisteminde görülen nöropati hastalığı sinirleri tutar ve işlevini yerine getirmesini engeller. Yine şeker hastalığı ve tiroit bezi bozuklukları sinirlerde harabiyete ve bundan dolayı hissizliğe sebep olabilir. B12 vitamini sinir hücreleri için gerekli bir vitamindir. B12 eksikliğinde sinirsel rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.
  • Vücutta genel felçler oluşabileceği gibi kısmi felçlere ortaya çıkabilir. Bacaklarla ilgili beyin bölgesinin veya omuriliğin bacağa sinir taşıyan kısmının zarar görmesi kısmi felçlere yol açar.
  • Multipl skleroz hastalığı otoimmun bir hastalıktır. Sinirlerde hasara yol açar. Vücut kendi hücrelerini sanki bir mikropmuş gibi algılar ve saldırır. Bu otoimmun hastalıkların genel mekanizmasıdır. Eğer bacak sinirleri hasar görürse bacakta hissizlik ortaya çıkabilir.
  • Lomber stenoz hastalığı da sağ ve sol bacakta hissizlik ve felç belirtilerine yol açabilir. Omurlar üst üste dizilidir ve ortalarındaki kanaldan omurilik geçer. İki omur kemiği arasında yastık görevi gören kıkırdak diskler bulunur. Bu diskler zorlama ve yaşlanmaya bağlı olarak şekil değişikliğine uğrar. Eğer diskler ortadaki kanala doğru ilerlerse, kanal daralır ve omuriliğe baskı oluşur. Bunun sonucunda bacakta hissizlik ortaya çıkar.

Bacakta Hissizlik ve Felç Belirtilerinin Tedavisi Nasıldır?

Bacakta oluşan hissizliğe tedavi edilmesi için hissizliğe sebep olan problem belirlenmeli ve tedavi edilmelidir. Eğer bir hastalıktan kaynaklanıyorsa öncelikle bu hastalık tedavi edilmelidir. Diyabet ve tiroid bezi bozuklukları kan testleri ile teşhis edilebilir ve gerekli tedaviye başlanır. Bunun dışında beslenme düzeni ve sağlıklı kiloda olmada önemlidir.

Sinirler ile ilgili hasarlardan genellikle masaj ve fizik tedavi fazlaca kullanılır. Sinirin rahatlatılması ve üzerinde baskının kaldırılması hedeflenir. Lomber stenoz hastalığının teşhisinde hastanın öyküsü ve fizik muayene ile birlikte MR çekilir. Genellikle ilk tercih ilaç tedavisi ve fizik tedavidir. Gerekli durumlarda cerrahi müdahalelerle omurilik kanalı rahatlatılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ