Sağ Bademcik Şişmesi

Sağ Bademcik Şişmesi

Sağ bademciklerde meydana gelen şişmenin birçok farklı sebebi bulunmaktadır. Bu nedenlerin hepsi kişiden kişiye farklılık göstereceği için sağ bademcik şişmesinin neden olduğu ve hangi hastalıkları işaret ettiği tam olarak belirlemek mümkün değildir. Kesin bir tanı koyabilmek için kişilerin doktora giderek test yaptırması ve doktor muayenesinden geçmesi gerekmektedir.

Sağ bademciklerde görülen şişmenin en büyük nedenlerinden birisi gribal enfeksiyonlardır. Bu durum bademciklerde dönemsel şişmelere neden olabilir.

Bademcikler bilindiği üzere dilin her iki kısmı üzerinde ve üst kısımda yer alır. Lenf bezi olarak görev yapan bademciklerin en bilinen görevi vücuda girmeye çalışan zararlı organizmaları önlemesidir. Duyarlı bir organ olan bademciklerin çalışmaması demek vücudun zayıf düşmesi anlamına gelmektedir.

Sağ Bademcik Şişmesi Neden Olur?

  • Sağ bademciklerin şişmesine neden olan çok sayıda etken bulunmaktadır. Bu etkenlerden birisi enfeksiyonlar ve bunlar bağlı bir biçimde gelişen iltihaplanmalardır. Bu durum bademciklerin şişmesine ve daha birçok hastalığa neden olmaktadır. Sağ bademciklerin şişmesine neden olan diğer bir etken ise vücuda giren virüslerin yarattığı nezle ve gribal enfeksiyonlardır. Bu durum en sık görülen nedenlerden birisidir ve kişinin gerekli tedavileri olması halinde sağ bademcik şişmesi kısa süre içinde ortadan kalkacaktır.
  • Sağ bademcik şişmesinin nedenlerinden bir diğeri ise bademcik kanseridir. Ülkemizde çok sık görülmeyen bu kanser türü az bilinse de çok tehlikelidir ve erken tanının hayat kurtarıcı olduğu unutulmamalıdır.
  • Sağ bademcik şişmesine neden olan son etken ise yeme düzenine bağlı olarak gelişebilmektedir. Kişinin bol bol soğuk su tüketmesi, dondurma vb. buzlu ürünleri tüketmesi sağ bademciklerde şişmeye neden olabilmektedir.

Sağ Bademcik Şişmesi Belirtileri Nelerdir?

Sağ bademcik şişmesi birçok farklı belirtiye sahip bir hastalık türüdür. Bademcik şişmesi durumunda en sık görülen sağlık belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Boğazın en üst kısmında meydana gelen kaşıntı,
  • Boğaz bölgesinde ağrı ve yanma hissi,
  • Enfeksiyona bağlı olan yüksek ateş,
  • Dilin arka kısmında meydana gelen kızarıklıklar ve şişlikler.

Sağ Bademcik Şişmesi Nasıl Tedavi Edilmeli?

Sağ bademciklerde görülen şişmenin birçok nedeni olabileceği unutulmamalıdır. En doğru tanı ve tedavi için kişinin doktor kontrolünde muayene olması ve daha sonrasında da gerekli testleri yaptırması gereklidir. Sağ bademcik şişmesi görüldüğünde kişinin soğuk içecek ve yiyeceklerden de uzak durması önemlidir.

Sağ bademcik şişmesi önce el ile sonrasında da testlerle muayene edilmekte ve sonuç ortaya çıkarılmaktadır. Ortaya çıkan sonuca göre ise bademcik şişmesi tedavi edilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ