Sağ El Küçük Parmak Uyuşması

Sağ El Küçük Parmak Uyuşması

Sağ elin küçük parmağında görülen uyuşmaların birçok farklı sebebi olabilir. Bu durum çeşitli hastalıkların belirtisi olabileceği gibi kişinin anlık yaşadığı kaza ve travmalara bağlı olarak da gelişebilmektedir. Sağ el ya da sol elin küçük parmağının kapıya sıkışması da elde uyuşmaya ve karıncalanmaya neden olabilir. Bu tarz travmatik durumlarda uyuşmanın yanı sıra ağrı, şişlik ve kızarıklık gibi nedenler de yer almaktadır. Bu durumla karşı karşıya kalan bir kişinin uzman bir doktora görüşmesi gereklidir.

Sağ elin diğer parmaklarında da uyuşma ve ağrı gibi sağlık sorunları yer alabilir. Bu duruma neden olan etkenlerin araştırılması için doktor muayenesi gereklidir.

Sağ El Serçe Parmağı Neden Uyuşur?

1-)Şeker Hastalığı

Tıp dünyasında diyabet olarak geçen şeker hastalığı birçok farklı sağlık sorununa neden olabilmektedir. Bunlardan birisi de ellerde görülen uyuşmadır. Ellerde ya da parmaklarda görülebilen uyuşma ve karıncalanma sorunu şeker hastalığına bağlı olarak gelişebilmektedir. Şeker hastası olan kişilerin beslenme düzenine her zaman dikkat etmesi gereklidir.

2-)Karpal Tünel Sendromu

Karpal tünel sendromu ellerde görülen uyuşmanın diğer sebeplerinden birisidir. Bu sendrom el parmaklarında yer alan kas ve sinirlere verilen genel bir isim olan karpal tünelinde görülmektedir.

Kişinin yaşam kalitesini düşüren bu sağlık sorunu bunun yanı sıra sinirlerin olduğu bölgelerin tamamında uyuşma ve keçeleşmeye neden olmaktadır. Buna bağlı ağrıların devam etmesi halinde kişinin acilen bir doktora gitmesi gerekmektedir

3-)Ulnar Sinir Sendromu

Ulnar sinir sendromu sağ ön kolda yer alan kemiklerde görülen bir sağlık sorunudur. Ulnar sinirlerinin hasar görmesi ellerde, parmaklarda ve dirseklerde ağrıya, uyuşmaya neden olmaktadır. Kişinin böyle bir durumda doktor ile görüşmesi en iyi yöntem olacaktır.

4-)Boyun Düzleşmesi

Boynun yanlış hareket ettirilmesi ve zorlanması ile ortaya çıkan boyun düzleşmesi ilk olarak ensede ve boyunda ağrıya neden olan bir sağlık sorunudur. Hastalığın ilerlemesi halinde ise ağrılar kollara ve oradan da ellere, parmaklara kadar ulaşabilmektedir. Boyun düzleşmesi için fizik tedavisi tavsiye edilmektedir.

Sağ El Serçe Parmağı Uyuşması Nasıl Tedavi Edilir?

  • Sağ el serçe parmağını tedavi edebilmek için kişinin doktora giderek gerekli testleri yaptırması ilk adımdır. Sonraki aşamda gerekirse kişinin fizik tedavi alması gereklidir.
  • Sağ el serçe parmağı uyuşmasının tedavisinde doktorun önerdiği ağrı kesici ilaç kullanımı da tercih edilmektedir. Bu ilaçların özellikle ağrının çok şiddetli olduğu hallerde kullanılması uzman doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. İlaçlar kesinlikle doktor kontrolünde alınmalıdır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ