Sağ Elimin Baş Parmağında Ağrı

Sağ Elimin Baş Parmağında Ağrı

Sağ el baş parmağında zaman zaman ağrı görülebilir. Bu durum kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte sıklıkla ya da nadiren meydana gelebilmektedir. Baş parmak tutma, kavrama ve çeşitli fonksiyon ve işlevleri yerine getirme bakımından çok önemli bir organdır. Sağ baş parmak aynı zamanda travma ve darbelere karşı da en savunmasız parmak olarak değerlendirilmelidir.

Baş Parmakta Ağrı Nedenleri Nelerdir?

  • Alınan darbeler ya da travmatik olaylar neticesinde baş parmakta kırık, incinme ya da çıkık meydana gelebilir. Bu gibi bir durumda baş parmakta ağrı hissi ortaya çıkar ve gittikçe şiddetlenir. Kırıklar genellikle beklenmedik veya anormal darbeler sonucunda meydana gelmektedir. Kırık ya da çıkıkların tespiti için parmakta direkt grafi çekim işlemi ile teşhis edilmektedir.
  • Baş parmakta üç ayrı eklem bulunur. Bunlar karpometakarpal eklem, interfalengeal eklem ve metakarpofalangeal eklemdir. Bu eklemlerin hareket kabiliyeti bulunmaktadır ve eklem sıvısına sahiptirler. Eklem sıvısında inflamasyon meydana geldiğinde, ağrı, kızarma, şişkinlik gibi durumlar ortaya çıkabilir ki bu duruma “artrit” adı verilir.
  • Artritin bir türü olan ve acil bir vaka olarak kabul edilen septik artrit ise, hem ayak hem el baş parmaklarında ortaya çıkabilmektedir. Müdahale edilmesi gereken acil bir durum olarak kabul edilen bu rahatsızlıkta, eklem kaybı durumu söz konusu olabilmektedir.
  • Bireyin protein tüketiminin çok fazla olmasına bağlı olarak baş parmaklarda gut artriti de oluşabilmektedir. Özellikle yaşı ilerlemiş erkek bireylerde ortaya çıkan bu rahatsızlık, aniden şiddetli bir ağrı şikayetine sahiptir. Sebepleri ise alkol tüketiminin fazla olması, travmalar, aşırı şekilde fiziksel yorgunluk ve enfeksiyon olabilir.
  • Tendon yapının ve eklem sıvısının kaybına bağlı olarak ortaya çıkan bir başka sorun da tenosinoviti rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlıkta, baş parmak avuç içine alındığında ağrı hissi şiddetlenecektir.
  • Elde ya da ayak baş parmaklarında ortaya çıkan ağrının bir başka nedeni ise nadiren de olsa ortaya çıkabilen tümör oluşumlarıdır. Başlangıçta kendini belli etmeyen bu hastalık, bulgularını daha sonraki süreçte vermektedir. Kişinin geceleri uyanma ya da terleme durumu, kilo kaybı ya da iştahsızlık gibi durumları hakkında detaylı bilgiye sahip olunması tanı konması için kilit bir noktadır.

Sağ Baş Parmak Ağrısı Tedavisi

Tedavi sürecine başlanabilmesi için, eldeki baş parmağın ağrı nedeni tespit edilmelidir. Bunun için gereken bulgular sağlandıktan sonra durumun aciliyetine göre bir tedavi tercih edilir. Hafif vakalarda genellikle ilaç tedavisi yeterli olacaktır. Ancak gut artriti ya da septik artrit tedavisinde cerrahi müdahale de gerekli olabilir. Bu tedavilerden hangisinin uygulanacağı konusunda doktorun tavsiyesi ve yönlendirmesi oldukça önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ