Sağ Göğsümün Üst Tarafı Ağrıyor

  • 04 Ekim 2018
  • 2.339 kez görüntülendi.
Sağ Göğsümün Üst Tarafı Ağrıyor

Sağ göğsümün üst tarafı ağrıyor her yaştan kişide karşılaşılan sağlık sorunlarından birisidir. Hemen her yaş grubuna sahip kişilerde görülebilen bu sağlık sorunu birçok ciddi rahatsızlığın belirtisi olabileceği için muhakkak dikkat edilmeli ve ağrıların artması halinde uzman birisi ile görüşülmelidir. Sağ göğsün üst kısımlarında meydana gelen bu tarz ağrılar akla ilk olarak kalp krizini getirdiği için zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna giderek ağrının sebebi tespit edilmelidir.

Sağ Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Göğsün her iki kısmında da zaman zaman, çeşitli nedenlere bağlı olarak ağrılar meydana gelebilir. Kadın ve erkek her yaş grubunda kişilerde ortaya çıkan bu ağrıların en sık karşılaşılan sebepleri arasında şunlar yer almaktadır:

1-)Mide Ekşimesi

Sağ göğsün üst kısmında meydana gelen ağrıların en büyük sebepleri arasında mide ekşimesi yer almaktadır. Basit bir sorun olarak görülen mide ekşimesi genellikle kişinin beslenme düzeni ile yakından alakalı bir sağlık sorunudur. Sağlıksız bir beslenme tarzının sonucu olan mide ekşimesinin sık karşılaşılan belirtileri arasında göğsün tamamını kaplayan ağrı ve zonklama hissi yer almaktadır. Ağrının çok şiddetli olması ve kollarda da hissedilmesi halinde kişinin acil doktora gitmesi tavsiye edilmektedir.

2-)Tietze Sendromu

Sağ göğüste meydana gelen ağrının sebeplerinden bir diğeri ise tietze sendromudur. Tietze sendromunun sık görülen belirtileri arasında göğüs kafesinde meydana gelen ağrılar yer almaktadır. Kaza ya da ciddi yaralanmalar sonrasında göğüs kafesinizde yer alan kemiklerde görülen kırık, çıkık vb. sorunlarda tietze sendromu ortaya çıkabilmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşılması halinde acilen doktora gidilmelidir.

3-)Panik Atak

Stres kaynaklı ortaya çıkan bir sağlık sorunu panik atak durumunda göğüs kafesinde ağrılar meydana gelebilir. Çoğu kişi bu ağrıları kalp krizi ile karşılaştırdığı için panik olmaktadır. Kişinin telaş yapmadan en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi tavsiye edilmektedir.

4-)Eklemlerin Zarar Görmesi

Eklemlerin zarar görmesi sonucunda da sağ göğüs kafesinde şiddetli ağrılar meydana gelebilir. Travmatik etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan eklem sorunları sonrasında mutlaka doktor ile görüşülmelidir.

5-)Karaciğer Problemleri

Sağ göğüs ağrısına neden olan sebepler arasında karaciğer sorunları da yer almaktadır. Karaciğer iltihabının bir belirtisi olan göğüs ağrılarının diğer sebepleri arasında alkol tüketimi, karaciğer yağlanması, hepatit virüsü, sağlıksız beslenme düzeni ve hareketsizlik gibi sebepler de yer almaktadır.

Sağ Göğüs Ağrısının Diğer Nedenleri Nelerdir?

  • Kas,kemik ve sinirlerde meydana gelen sorunlar,
  • Akciğer hastalıkları(zatürre,astım,hipertansiyon vb.),
  • Stres,
  • Aşırı zorlanma,
  • Gıda tıkanması,
  • Göğüs tümörleri,
  • Kalp krizi vb. kalp sorunları.

Sağ Göğüs Ağrısı Nasıl Geçer?

Sağ göğüs ağrılarının şiddetli bir hale gelmesi halinde tedavi için en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalı ve uzman doktor eşliğinde gerekli tetkikleri yaptırmanız gereklidir. Hastalığın nedeni saptandıktan sonra hasta için en uygun olan tedavi şekli belirlenecek ve buna göre bir yol izlenecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ