Sağ Kaburgada Ağrı

Sağ Kaburgada Ağrı

Kaburga yapısı gereği yassı ve ince kemiklerden meydana gelen bir bölgedir. Boyun ile karın boşluğumuz arasında yer alan kaburga, altında bulunan kalp ve akciğer gibi pek çok hayati görevi üstlenen organları dış ortamdan korumakla görevlidir.

Kimi zaman sağ veya sol kaburgada ağrı problemi baş gösterebilmektedir. Bu bölgede hissedilen ağrı kişinin uykusuz geceler geçirmesine neden olarak, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Kaburgada hissedilen ağrı şikayeti direkt kaburgayla ilintili olmayabilir. Kalp veya akciğer organlarında oluşan problemlerle de ilgili olabileceğinden gözardı edilmemesinde ve muhakkak tıbbi destek alınmasında yarar vardır.

Sağ Kaburgada Ağrı Neden Olur?

Travma Etkenleri

Kaburga bölgesine doğru alınan sert darbe veya hasar, bu bölgede ağrıya sebebiyet verebilir. Sert bir zemine düşmek, çarpmak vs. durumlarında kaburgada ağrı hissi oluşabilir. Ağrının şiddeti darbenin ne boyutta olduğuyla ilgilidir. Çok sert bir hasar ve yaralanma söz konusuysa, muhakkak uzman hekime danışılmalıdır.

Mide ve Yemek Borusu Rahatsızlıkları

Yemek borusu ve mide kaburgayla ilintili olduğundan bu organlarda baş gösterebilecek sorunlar, rahatsızlıklar kaburgada ağrıya yol açabilir. Özellikle halk arasında sık görülen reflü ve gastrit mide rahatsızlıklarının sonucu olarak da ağrı hissedilebilmektedir.

Kaburga Kaslarındaki Ağrılar

Kaburgamız kaslarla bağlantılı şekildedir. Kaburgada baş gösteren ağrı aslında bu bölgedeki kaslardan kaynaklı olabilmektedir. Oturuş/duruş bozuklukları, uzun süre hareketsiz kalmak gibi durumlar kaburga kaslarında ağrıya sebebiyet vererek kaburgada ağrı hissedilmesine yol açabilir. Özellikle masa başı çalışanlarında bu sebepten şikayete sık rastlanır. Yanlış duruş bozukluğu ve kambur oturmak, kaburga kaslarındaki ağrının yanı sıra ilerleyen aşamalarda eklem rahatsızlıklarına davetiye çıkarabileceği unutulmamalı ve dikkat edilmelidir.

Kalp Rahatsızlıkları

Kaburganın ortasından aşağıya doğru hissedilen ağrı akıllara kalp rahatsızlıklarını getirmektedir. Kaburgada hissedilen ağrı, kalp rahatsızlıklarıyla ilintili olabileceğinden muhakkak destek alınmalıdır. Ancak kaburga ağrısının tek başına kalp hastalığı göstergesi olmadığı unutulmamalı, doğru tetkik ve tedavi için uzman hekime danışılmalıdır.

Diğer Nedenler

  • Akciğer rahatsızlıkları: Kalp hastalıkları gibi akciğer rahatsızlıkları da kaburgada ağrı hissine sebebiyet verebilir.
  • Sağlıksız ve dengesiz beslenmek
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ