Sağ Kasıkta Bele ve Bacağa Vuran Ağrı

Sağ Kasıkta Bele ve Bacağa Vuran Ağrı

Sağ kasıkta bele ve bacağa vuran ağrı sık karşılaşılan sağlık sorunlarından birisidir. Sağ kasıkta başlayan ağrılar zaman içinde bel ve bacak bölgesinde de hissedilebilir. Bu durum hastanın hareketlerinde kısıtlamaya neden olabileceği gibi yaşam kalitesini de düşürebilir. Sağ kasıkta meydana gelen ağrıların kişiden kişiye değişen birçok farklı sebebi vardır. En doğru tanı için mutlaka uzman bir doktora danışılmalıdır.

Sağ Kasıkta Bele ve Bacağa Vuran Ağrının Nedenleri Nelerdir?

Kasığın her iki tarafında ağrılar meydana gelebilir. Bu ağrılar birlikte seyredebileceği gibi tek bir bölge üzerinde de toplanabilir. Bunun birçok sebebi olabilir.

Bele ve bacağa vuran sağ kasık ağrının sebepleri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Kasık bölgesinde yer alan kemiklerde meydana gelen kırık, çıkık vb. sağlık sorunları kasık bölgesinde başlayan şiddetli ağrılara neden olabilmektedir.
 • Sağ kasık bölgesinde görülen ağrıların diğer bir sebebi ise geçirilen kaza ve travmatik vakalardır. Bu durumda kemiklerde meydana gelen herhangi bir hasar bacak ve bel ağrısına da neden olabilir.
 • Kalçada meydana gelen çıkık sorunu nedeniyle geçirilen ameliyatlar sonrasında sağ kasıktan başlayan ve bacağa, bele vuran ağrılar meydana gelebilir. Zaman içinde bu ağrılar kendiliğinden geçmektedir.
 • Sağ kasıkta şiddetli ağrılar meydana geldiğinde akla ilk apandisit sorunları gelebilir. Şiddetli bir ağrı ile birlikte vücudun diğer bölgelerinde de sızlamalar hissedilebilir. Acil olarak doktora gidilmesi gereklidir.
 • Sindirim sisteminde görülen iltihaplanmalar sonrasında da bacağa ve bele vuran kasık ağrıları görülebilir. İshal ile birlikte görülen bu ağrılar en çok karın ve kasık bölgesinde görülür. Doktorun önerdiği antibiyotikler ile tedavisi mümkündür.
 • İdrar yolları enfeksiyonu da kadınlarda daha sık görülen ve şiddetli karın ağrılarına neden olan bir sağlık sorunudur. İdrar yolu enfeksiyonu ile birlikte görülen sağlık sorunlarında bel ve bacağa vuran ağrılar da meydana gelebilir.
 • Vücuda giren zararlı bakteri ve virüsler de şiddetli kasık ağrılarının diğer bir nedenidir. Bu ağrıların yanı sıra bacak ve belde de şiddetli ağrılar meydana gelebilir.

Sağ Kasıkta Bele ve Bacağa Vuran Ağrı Nasıl Tedavi Edilir?

Sağ kasıkta meydana gelen ağrıların yukarıda saydığımız şekilde birçok farklı nedeni olabilir. Kadın ve erkeklerde farklı nedenlerle ortaya çıkabilen sağ kasık ağrıları için zaman kaybetmeden doktora danışılması gerekmektedir.

Doktor tarafından yapılacak muayene esnasında hastanın tüm sorunlarını detaylı bir biçimde doktora bildirmesi, daha sonrasında ise idrar ve kan testlerinin yapılması gereklidir. Doktorun istemesi ile birlikte hastanın MR cihazı ile görüntüleme ve ultrason cihazı ile görüntüleme yöntemlerini de yerine getirmesi gerekmektedir. Yapılacak bu testler sonucunda hastalığın tanısı kolayca yapılacaktır.

Hastanın şiddetli kasık ağrıları sırasında dikkat etmesi gereken noktalar ise şu şekildedir:

 • Uzun süre yürümemek,
 • Sık sık yatak istirahatleri ve dinlenmek,
 • Ağrı olan bölgeye baskı uygulamaktan kaçınmak,
 • Uzun süre ayakta kalmamaya dikkat edilmesi gerekmektedir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ