Sağ Köprücük Kemiği Üstü Şişliği

Sağ Köprücük Kemiği Üstü Şişliği

Köprücük kemiği olarak bilinen bölge, omuz başı ve göğüs kemiği arasında kalan bölgedir. Sağ ve sol köprücük kemiklerinde kimi zamana ağrı ya da şişlik sorunu ortaya çıkabilmektedir. Bu duruma genellikle kişinin bireysel hatalı hareketleri ve fiziksel aktiviteleri neden olmaktadır.

Sağ Köprücük Kemiğinde Şişlik Nedenleri Nelerdir?

  • Vücut ve ruh sağlığı açısından son derece önemli olan spor, kimi zaman olumsuz sonuçlar da doğurabilmektedir. Bunun nedeni, egzersizlere başlanmadan önce ısınma hareketlerinin es geçilmesi ya da vücutta yer alan uzuvların anormal derecede zorlanmasıdır. Kaslar ısınmadan yapılmaya başlanan spor egzersizleri, kas zedelenmesi, kas yanması ya da köprücük kemiğinde ağrıya yol açabilmektedir. Isınma egzersizleri yapılmadan başlanan spor programları, ciddi doku zedelenmelerine ve kas yırtılmalarına dahi neden olabilmektedir.
  • Kasların aniden ve anormal şekilde zorlanması, kas ağrısı ve vücut dışından dahi görülen şişliklere neden olabilmektedir. Her ne kadar kollar sürekli kullanılan organlar olsa da, egzersizlerin bilinçsiz bir şekilde yapılması fiziksel sorunlara yol açabilmektedir.
  • Lenfoma adı verilen hastalık sonucunda da köprücük kemiği üzerinde şişlik meydana gelebilir. Lenfoma, lenf bezi kanseri olarak açıklanmaktadır. Sağ ve sol köprücük kemikleri dışında, koltuk altında ya da kasıklarda da şişliklere neden olabilen bir hastalıktır. Şişliğin yanı sıra kişide çok şiddetli karın ağrısı, nefes alıp vermede güçlük ya da karın bölgesinde şişlik söz konusu ise, mutlaka en yakın zamanda doktora gidilmeli, bu durum kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Lenfoma, bulaşıcı olmayan bir hastalıktır. Bu rahatsızlığın en yaygın belirtisi, sağ ya da sol köprücük kemiği üstünde ortaya çıkan şişliktir. Lenfositler tarafından meydana getirirken bir kanser türü olan lenfoma rahatsızlığında, hücreler çok hızlı bir şekilde çoğalır ve kısa bir zaman dilimi içinde tüm lenf bölgesine yayılabilir. Bunun dışında lenf düşümü, kemik iliği ya da kan içerisinde de gelişmeye devam edebilmektedir. Bu kanser türü iki farklı türden oluşur:

  • Hodgkin Lenfoma
  • Hodgkin dışı lenfoma

Sağ Köprücük Üzerinde Şişlik Tedavisi

Kişi, sağ köprücük kemiği üzerinde şişlik sorunu ile karşı karşıya geldiğinde doğal olarak endişeye kapılır. Ancak tetkikler tamamlanmadan ve tanı konmadan endişelenmek yersizdir. Çünkü bu bölgede içsel ya da dış faktörlerden kaynaklanan başka bir sorun da olabilir. Bu nedenle mutlaka doktora gidilmeli, muayene olunmalı ve süreç hızlandırılmalıdır. Sorun lenfoma ise erken teşhis büyük oranda tedaviyi etkileyecektir. Uygun tedavi yöntemi doktor tarafından belirlenecek ve en yakın zamanda da sürece başlanacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ