Sağ Kürek Kemiğinde Uyuşma

Sağ Kürek Kemiğinde Uyuşma

Kürek kemiklerinde meydana gelen ağrılar iki farklı şekli ile karşımıza çıkmaktadır. Sağ ve sol kürek kemik ağrıları olarak karşımıza çıkan ağrılar hafif bir uyuşma olarak kendini göstermektedir. Sağ ve sol kürek kemiğinde meydana gelen ağrılar iki farklı şekilde tedavi ile iyileştirilmektedir. Kemik ağrı ve uyuşmalarının sebebi öncelikle araştırılmalı, tanı koyabilmek için bazı tetkikler yapılmalı ve bunların sonucuna göre bir tedavi yöntemi belirlenmelidir. Kişiden kişiye farklılık gösteren sebepler ile ortaya çıkan ağrılar genellikle kronik bir rahatsızlık yerine geçici ağrılar olarak görülmektedir.

Sağ Kürek Kemik Uyuşması Belirtileri Nelerdir?

Sağ kürek kemiğinde meydana gelen uyuşmanın belirtileri arasında şişkinlik ve morluklar da yer almaktadır. Kol kısmında şişkinlik ve morluk olması kişide damar sıkışması olması ihtimalini güçlendirmektedir. Sinir sıkışması durumunda ise koldaki ağrı ve uyuşmaya koltuk altı bölgesindeki ağrılar da eşlik etmektedir. Genel belirtileri kollarda başlayan uyuşma ve şiddetli ağrılardır.

Sağ Kürek Kemik Uyuşmasının Nedenleri Nelerdir?

  • Sağ kürek kemiği uyuşmasının en belirgin nedenleri arasında damar ve sinir sıkışması yer almaktadır. Damar ve sinir sıkışmasında ağrı yalnızca kürek kemiğinde değil, kollarda ve koltuk altı bölgesinde de görülmektedir. Bazı zamanlarda ağrılara şişkinlik ve morluklar da eşlik etmektedir.
  • Sağ kürek kemiği ağrılarının diğer sebepleri arasında basit travmatik nedenler de yer almaktadır. Kemiğin ezilmesi, sert bir cisim ile çarpışma ya da çok yoğun egzersiz yapmak gibi basit nedenler geçici kürek kemiği ağrılarına neden olmaktadır. Ağrıların yoğun olması halinde ağrı kesici ilaç kullanımı yapmak etkili olacaktır.
  • Uzun süre aynı pozisyonda, hareketsiz biçimde duran kişilerde de basit nedenlerden ötürü sağ kürek kemiği uyuşması görülebilir. Bu durum da geçicidir ve kişinin ani hareketler yerine yavaş hareketler yaparak ağrılardan kurtulması mümkün olacaktır.
  • Kürek kemik ağrılarının sebeplerinden bir diğeri ise akut kolesistittir(safra kesesi iltihabı). Safra kesesi iltihabı olarak bilinen rahatsızlık kürek kemiklerinde çeşitli şiddette ağrılara neden olabilmektedir. Ağrılar genellikle sağ kürek kemiği üzerinde yoğunlaşmaktadır. Basit bir tıbbi müdahale ile iltihabı tedavi etmek mümkündür.

Sağ Kürek Kemiği Uyuşması Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Sağ kürek kemiği üzerinde görülen uyuşmaların tanısı için öncelikle boyun filmi çekmek iyi bir yöntem olacaktır. Çıkan sonuçlara göre bir tedavi yöntemi uygulamak mümkündür. . EMG ve SEP gibi testler de kürek kemiği ağrılarının tanısında kullanılan testler arasında yer almaktadır. Tanı ve tedavi için kişinin uzman bir doktora danışması yeterli olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ