Şakaklarda ve Kulak Arkasında Şişlik

  • 10 Aralık 2016
  • 13.256 kez görüntülendi.
Şakaklarda ve Kulak Arkasında Şişlik

Şakaklarda ve kulak arkasında meydana gelen şişliklerin iyi ya da kötü birçok nedeni olabilmektedir. Meydana gelen hastalığın boyutu diğer semptomların değerlendirilmesi ve şişliklerin hızla büyümesi ile değerlendirilmektedir.

Şakaklarda ve kulak arkasında meydana gelen şişlikler bazı durumlarda şiddetli ağrı oluşumuna sebep olurken bazı durumlarda sessizce ilerler, ağrı ve acı oluşumu gözlenmez. Ağrısız ve acısız şişlikler çok daha tehlikeli bir durumun habercisi olabilmektedir. Bu sebeple kişi böyle bir durum ile karşılaştığında hiç zaman kaybetmeden uzman bir hekime gitmeli, gerekli tahlilleri yaptırmalı ve doğru teşhisin konulması üzerine doğru tedaviden yapılmalıdır.

Şakaklarda ve Kulak Arkasında Şişlik Nedenleri Nelerdir?

1-)Enfeksiyon Kaynaklı Hastalıklar

Bu durum özellikle kulak arkasında oluşan şişliklerin kaynağını oluşturmaktadır. Bakteri, virüs ya da mantar kaynaklı enfeksiyonlarda boğaz içerisinde meydana gelen iltihaplanmalar kulak arkasında şişliklere sebep olabilmektedir.

Çoğu zaman kulak arkasındaki şişlikler ağrı yapmaktadır. İlaç kullanımı ile bu durum kısa süre içerisinde geçmektedir. Enfeksiyon kaynağının tespit edilmesi ve tedavi edilmesi ile bu durum kısa süre içerisinde kontrol altına alınmaktadır.

2-)Yağ Bezelerinden Kaynaklı

Yağ bezeleri vücudun çeşitli yerlerinde oluşabilir. Çoğunlukla iyi huylu bir durum söz konusudur. Ancak bazı durumlarda yağ bezesinin meydana geldiği yer dolayısıyla tehlikeli bir durum söz konusu olabilir.

Şakaklarda ve kulak arkasında yağ bezesinden kaynaklı şişlik oluşumu söz konusu olabilir. Böyle bir durumda genelikle ağrı ve acı oluşmamaktadır. Nadiren şişliğin üzerine yapılan baskı sonucunda ağrı oluşumu söz konusu olabilmektedir.

Görüntü olarak rahatsız eden yağ bezeleri küçük bir operasyon ile kolaylıkla alınabilmektedir. Ancak bazı durumlarda yağ bezesinin iyi huylu olup olmadığını anlamak için parça alınması gerekli görülebilmektedir.

3-)Lenf Bezi Şişmesi

Lenfler vücudumuzdaki kan dolaşım sisteminden ayrı hareket eden bir sistemdir. Vücudumuzun bağışıklık sistemi için gerekli olan herşeyi içermektedir. İmmün sistemin baskılandığı durumlarda lenf bezlerinde bazı değişimler meydana gelebilmektedir. Lenf bezlerinde şişme kulak arkalarında şişlik şeklinde gözlenebilir.

Lenf bezlerinde şişme enfeksiyon kaynaklı meydana gelebileceği gibi kanser kaynaklı bağışıklık sisteminin çöktüğü durumlardan kaynaklı da meydana gelebilmektedir. Erken tanı için şişliğin giderek büyüdüğü durumlarda hiç zaman kaybedilmeden uzman bir hekime gidilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ