Sarı Renkli Kusma

Sarı Renkli Kusma

Mide bulantısı ve akabinde gözlenen kusma herkesin en az bir defa yaşadığı şikayetlerden biridir. Kimi zaman aşırı stres, gerginlik kimi zamansa kullanılan ilaçlardan, geçirilen enfeksiyonel rahatsızlıklardan ötürü kusma durumu görülebilmektedir.

Kusmanın nedenine bağlı olarak kusmuk sıvısının rengi farklılık gösterebilmektedir. Kimi zaman kahverengi kimi zaman ise sarı renkli kusma görülebilir. Gün içinde sık sık bulantı ve kusma görülüyorsa, derhal uzman doktora gidilmesi tavsiye edilir.

Sarı Renk Kusmak Ne Anlama Gelir?

Sarımsı veya yeşilimsi renkte olan kusmuk, kişinin panik ve endişe duymasına neden olur. Bunun nedeni; kusulan rengin alışılmadık olmasından kaynaklanmaktadır. Oysa ki her zaman korkutucu bir nedeni olmayabilir.

Sarı renk kusmak aslında bakıldığında karaciğerde üretilen ve yağların emiliminde etkili olan  safranın kusulmasıdır. Sabah bulantı  akabinde sarı renk kusmaya sık rastlanır. Bu durumun nedeni ise midenin henüz boş olmasıdır. Aç karnına kusmanın dışında aşağıdaki durumlarda da sarı renk kusma vakası fazlaca görülmektedir;

  • Fazla miktarda alkol alan kişilerde,
  • Sigara kullanan kişilerde sabahları sarı kusma/safra kusma gözlenebilir.
  • Hamilelik döneminde sarı kusmaya sık rastlanır,
  • Üşütme ve soğuk algınlığı akabinde görülebilir

Kahverengi Kusmak Ne Anlama Gelir?

Kusma ile birlikte kanama oluşması, kahverengi kusma şikayetine yol açar. Tıp literatüründe hematez olarak bilinen kanlı kusma daha çok mide, karaciğer, ince bağırsak ve yutakta oluşabilecek sorunlardan kaynaklanmaktadır. Özellikle karaciğer rahatsızlıkları ve siroz nedeniyle fazlaca görülebilmektedir. Kanlı kusma çok ciddi sağlık sorunlarının göstergesi olabileceğinden kesinlikle gözardı edilmemeli ve mutlaka uzman doktora danışılmalıdır.

Mide Bulantısı ve Kusma Nedenleri Nelerdir?

Kusmuğun renginin tanı aşamasında ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Aynı şekilde bulantı ve kusmanın da nedenleri tedavi sürecinde oldukça etkili detaylardır. Kusmanın başlıca nedenleri aşağıda belirtilmiştir;

  •  Yol tutması: Araba veya uçak yolculuğu esnasında yol tutmasından ötürü bulantı ve kusma gözlenebilir.
  • Gıda zehirlenmesi: Bozuk gıdaların tüketilmesi akabinde gıda zehirlenmesi gözlenebilir. Bunun sonucu olaraksa kusma isteği oluşur.
  • Enfeksiyonel rahatsızlıklar(mide, bağırsak enfeksiyonu vs.),
  • Hamilelik dönemi,
  • Kullanılan ilaçların yan etkisi olarak bulantı, kusma şikayetleri baş gösterebilir.
  • Psikolojik etkenler: Aşırı stres, kaygı, endişe gibi duygu halleri bulantıyı ve akabinde kusmayı tetikleyici unsurlardandır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ