Sarı Su Gibi Akıntı

Sarı Su Gibi Akıntı

Vajinal akıntı kadınların hayatı boyunca rastladığı bir durumdur. Bu akıntı durumu doğurganlık çağındaki kadınlarda hormonal değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkar. Çıkması durumunda endişelenilmemelidir, gayet olası olan bu durum doktora danışılmalıdır. Başka belirtiler ile birlikte görülürse, bir rahatsızlığın habercisi olabilir.

Kadınlarda koyu sarı akıntı olması yeşil ve kahverengi akıntılar gibi sorun teşkil etmektedir. Normal akıntı şeffaf bir renge sahiptir. Kaşıntı, yanma hissi vermez. Akıntı değişik bir renkte ve ağrı, kaşıntı, yanma gibi diğer rahatsızlıklarla görülüyorsa ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.

Normal Akıntı ile Sarı Akıntı Arasındaki Fark Nedir?

Üreme çağındaki kadınlarda menopoz olana kadar akıntı hali sıkça görülür. Akıntı rengi kişiden kişiye göre değişebilir. Genellikle açık renkte bir sarı veya şeffaf gelen bu akıntılarda koku olması durumu da değişkenlik gösterir. Kişinin sarı akıntı görmesi kimi zaman bir sağlık probleminin göstergesi olsa da kimi zaman doğal akıntı rengi olabilir.

Sarı Su Gibi Akıntı Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

1-)Trichomonas

Trichomonas, cinsel yolla bulaşan bir vajinal enfeksiyondur. Bu rahatsızlığın en sık görülen belirtilerinden birisi sarı ve yeşil renkte köpüklü ve kokulu akıntı yapmasıdır. Kaşıntı ve idrar yaparken zorlanma, ilişki sonrası kanama gibi şikayetler ile beraber akıntı görülebilir.

2-)
Rahim Ağzı Enfeksiyonu (Servisit)

Rahim ağzında oluşan iltihaplanmanın nedeni olarak da akıntı görülebilir. Bu tür enfeksiyon rahim ağzında görüldüğünde servisit ismi verilir. Vajinadaki zararlı bakterilerin çoğalması gibi çeşitli nedenler rahim ağzı enfeksiyonuna yol açabilir. Bu tür bir rahatsızlık görüldüğünde enfeksiyonlarla mücadele için doktor muayenesi ardından antibiyotik gibi çeşitli çözümler bulunabilir.

3-)Vulvovajinit

Vulva dışında ve vajina içinde görülen enfeksiyon rahatsızlıkları da akıntıya yol açan hastalıklara örnektir. Cinsel yoldan bulaşabilir. Hijyenik açıdan yoksunluğun yol açacağı bu durum aynı zamanda sabun ve temizleyicilerin bakteri dengesini bozması ile görülebilir.

Bakterilerin yol açtığı diğer hastalıklardan olan klamidya ve bel soğukluğu cinsel yolla bulaşabilir.Bir diğer rahatsızlık ise bakteriyel vajinosizdir. Bakteriyel vajinosiz, vajinadaki faydalı ve zararlı bakterilerin dengesinin bozulması ile ortaya çıkar.

Hamilelikte Sarı Akıntı

Hamilelik döneminde kadınlarda östrojen hormonunun salgılanması daha fazla olacağı için, sarı akıntı görülebilir.

Sarı renkli akıntı bazı durumlarda zararsız da olabilir. Fakat bu sarı akıntı normalden farklı bir durumsa ve bir hastalık teşkil ediyorsa, test yapması ve tanı koyması için bir kadın ve doğum hastalıkları doktoruna muayene olmakta fayda vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ