Sık Sık Bacaklarım Ağrıyor

Sık Sık Bacaklarım Ağrıyor

Bacaklarda meydana gelen ağrılar her insanın belirli dönemlerde yaşadığı bir sağlık sorunudur. Genellikle çok ciddi olarak görülmeyen bacak ağrılarının birçok farklı nedeni olabilmektedir. Çok sık egzersiz yapmak ve yanlış egzersizler yapmak, sürekli ayakta durmak, yoğun çalışma şartları vb. birçok sebep bacak ağrılarına neden olabilmektedir. Bununla birlikte çeşitli kronik hastalıklar da bacak ağrılarına neden olabilmektedir. Bacak ağrılarının sık sık ve şiddetli düzeyde olması çok daha ciddi bir sorunun habercisi olabilir ve bu nedenle bu sorunu yaşayan kişilerin uzman bir doktora danışması önerilmektedir.

Bacak Ağrılarının Nedenleri Nelerdir?

Karmaşık bir dokuya sahip olan bacaklarda meydana gelen ağrıların birçok farklı sebebi olabilmektedir. Tendon, eklem, kas ya da diz bölgesinde meydana gelen herhangi bir sağlık sorunu genel bir bacak ağrısına sebep olabileceği gibi kırıklar, kemik zorlanması ve zedelenmesi de bacak ağrısına neden olabilmektedir. Bacak ağrılarının tümünün şiddeti ve sebebi farklıdır. Bu nedenle bacak ağrıları hakkında genel bir tanı koymak oldukça zordur.

Bacak ağrılarının en bilinen nedenleri arasında çeşitli travmalar yer almaktadır. Büyük bir kaza sonucu meydana gelebilecek iç kanamalar, kırıklar, kemik zedelenmeler travmatik nedenler arasında yer almaktadır. Kırık, çıkık ve zedelenme gibi durumlarda doktora gidilmesi, uzun süre hareket edilmemesi ağrının şiddetini azaltmak açısından önemlidir.

Bacak ağrılarının travmatik sebepleri dışında farklı sebepleri de bulunmaktadır. Kanser, diyabet gibi ciddi hastalıklar da belirli dönemlerde bacak ağrılarına neden olabilmektedir. Derin damar trombozu, periferik arter hastalığı gibi diğer rahatsızlıkların da sık bacak ağrılarına neden olabileceği bilinmelidir. Bacak ağrılarının sık ve sürekli bir hal alması durumunda kişinin doktora danışması, bacak röntgeni çektirmesi önerilmektedir.

Bacak Damar Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?

Genellikle çok ciddi bir rahatsızlık olarak görülmeyen bacak ağrılarının diğer bir önemli sebebi ise bacak damar tıkanıklığıdır. İlerde topallamaya neden olan bacak damar tıkanıklığı en çok 40 yaş üstü kişilerde görülen bir rahatsızlık türüdür. Yürüme sonrası ağrı, ağrının yanı sıra üşüme, solukluk ve uzun süreli yaralar olarak kendini gösteren bacak damar tıkanıklığı özellikle şeker hastaları için çok tehlikeli bir sağlık sorunudur.

Şeker hastalarında uzun süreli yaralara neden olan bacak damar tıkanıklığı dinlenirken dahi bacaklarda şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Hiçbir ağrı kesicinin fayda etmediği, bacaklarında ciddi ve sürekli ağrıları olan hastaların acilen uzman bir damar cerrahı ile görüşmesi, gerekli tüm testleri yaptırması önerilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ