Sinek Isırığı Sonrası Tekrarlayan Alerji

  • 07 Temmuz 2017
  • 2.886 kez görüntülendi.
Sinek Isırığı Sonrası Tekrarlayan Alerji

Yaz aylarında bir hayli artış gösteren sivrisinekler kimi zaman sinir bozucu bir hal alabilmektedir. Ortaya çıkan sineklerin ısırıkları genellikle kendini kaşıntı ve kırmızı şişkinlikle gösterir. Sineğin ısırdığı bölgenin kaşınmasının nedeni sivrisineğin tükürüğünde yer alan maddeye karşı, vücudumuzun verdiği tepkidir. Alerjik bir durum olduğu söylenebilir.

Sivrisinek ısırığı halk arasında herkesin defalarca yaşadığı bir problemdir. Sivrisinek ısırıkları genel olarak kısa sürede iyileşen ve üzerinde pek durulmayan bir konudur. Ancak bu durum herkes için aynı olmayabilmektedir. Bazı kimselerde sivrisinek ısırığı ciddi alerjik reaksiyonlara yol açabilmektedir. Sivrisinek ısırığı alerjisi olan kimselerin vücudunda kabarma, geniş bir alanda kaşıntı hissi ve kurdeşen gibi pek çok ciddi komplikasyonlar gelişebilmektedir.

Alerji Nedir?

Bağışıklık sistemi normal şartlarda vücudumuzu korumak için vücuda dışarıdan gelebilecek zararlı maddelere karşı tepki gösterir. Bu çoğu enfeksiyonel rahatsızlığın oluşmasının da önüne geçen bir mekanizmadır. Bağışıklık sistemi kimi zaman çok zararlı olmayan etken maddelere karşı da reaksiyon gösterir. İşte bu durum alerji olarak tanımlanır.  Alerjiyi tetikleyici madde ise alerjen madde olarak ifade edilir. Alerjen madde yani alerjiyi tetikleyici etken kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kimi zaman kullanılan kozmetik ürünleri kimi zamansa tüketilen gıda ürünleri alerjinin esas nedeni olabilmektedir.

Alerjinin başlıca belirtileri ciltte kaşıntı, nefes darlığı, hırıltılı solunum ve vücudun çeşitli bölgelerindeki şişliklerdir. Eğer bu tarz bulgular söz konusuysa, alerjinin altındaki nedenin doğru tespiti için uzman hekime gidilmelidir.

Sivrisinek ısırığı sonrası baş gösteren anormalliklerin sinek ısırığıyla ilgili olup olmadığının doğru tespit edilmesi gerekmektedir. Sinek ısırığı akabinde şayet alerji söz konusuysa bir takım problemler meydana gelir.

Sivrisinek Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

  • Ciltte döküntü,
  • Mide bulantısı ve kusma,
  • Şiddetli baş ağrısı,
  • Yorgunluk, halsizlik,
  • Işığa karşı duyarlılık

Şayet sivrisinek ısırığından sonra yukarıda bahsedilen bulgulardan en az birkaçı görülüyorsa, konuyla ilgili tıbbi destek almak gerekebilir. Böyle bir durumda derhal sağlık kuruluşuna gidilmesi tavsiye edilir.

Sivrisinek Alerjisine Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Sivrisinek alerjisi olan kimselerde büyük ve hayati komplikasyonların gelişmesini önlemek adına aşağıdaki maddeler uygulanabilir.

  • Eğer sinek alerjisi mevcutsa, sinek kovar tarzı sivrisinekleri cildinden ve bulunduğu ortamdan uzak tutacak ürünler kullanmakta yarar vardır.
  • Sineklerin çok fazla bulunduğu ortamlardan uzak durmak. Genellikle bataklık ve otsu alanlarda yaşadıklarından bu bölgelerden uzak durmakta fayda vardır.
  • Sivrisineğin olduğu alana girildiğinde kolları ve bacakları kapatan uzun kollu giyecekler giyerek, sinek ısırığı ve sonrasında gelişebilecek komplikasyonlar önlenebilir.

Sivrisinek Alerjisi Tedavisi

Sivrisinek alerjisinin tedavi aşamasında genellikle uzmanlar tarafından önerilen alerji kremleri kullanılmaktadır. Alerji kreminin dışında alerjinin oluştuğu kızarık bölgeye, ağrıyı ve kızarıklığı azaltmak için havluya sarılı buz uygulamak da yararlı olacaktır.  Her ne kadar buz uygulaması da faydalı bir yöntem olsa da, kesin ve doğru tedavi yöntemi için muhakkak doktora gidilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ