Sırt Bölgesinde Sivilce ve Kanama

  • 22 Mart 2018
  • 2.651 kez görüntülendi.
Sırt Bölgesinde Sivilce ve Kanama

Sivilce oluşumu cilt yapısı ve özelliklerine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Dönemsel olarak bazı kişilerde görülebilen sivilceler, bazı kişilerde ise sürekli olarak devam eden bir durumdur. Sivilcenin yapısı, durumun ciddiyeti hakkında detaylı bilgi vermektedir. Sivilceler iltihaplı ve ağrılı ise ciddi bir cilt sorunu ya da karaciğerle ilgili bir problemin habercisi olabilmektedir.

Bazı sivilce oluşumları cildin sırt bölgesinde çıkabilir. Ancak bu sivilcelere elle müdahale etmek oldukça risklidir. Çünkü bazı sivilce türleri bulaşıcı olabilmektedir. Sivilce oluşumu, anatomik yapı dışında tüketilen besinlerle alakalı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Hormonsal değişiklikler ise bir başka oluşum nedeni olarak dile getirilebilir.

Sırtta Sivilce Nedenleri Nelerdir?

  • Sırttaki sivilceler daha çok ergenlik döneminde ortaya çıkmaktadır. Özellikle omuz bölgesinden başlayan ve bele kadar ilerleyebilen bu sivilceler, kaşıntıya yol açabilir. Kaşımanın etkisi ile iz kalma durumu söz konusu olabilir ya da sivilceler daha geniş bir alana yayılma gösterebilir. Bu sivilcelere elle çok fazla müdahale etme sonucunda kanamalar meydana gelebilmektedir.
  • Sırt bölgesinde sivilce oluşumunu ortaya çıkması durumunda mutlaka uzman bir cildiye uzmanı ile görüşmek gerekmektedir. Sivilcelerin iltihaplı olması durumunda, bunların tedavisi güçlü ilaçlarla yapılmaktadır. Bazı sivilce ilaçları ise bünyede ciddi tahribata yol açabildiğinden, doktor önerisi olmadan bu gibi ilaçlar kullanılmamalıdır.
  • Kişinin çok yağlı ya da çok baharatlı gıdalar tüketmesi, hazır gıdaları ağırlıklı olarak beslenme düzenine sokması sonucunda da bedenin bir tepkisi olarak sırtta sivilceler oluşabilir. Cilt temizliğine dikkat edilmeli ve sağlıklı besinler tüketmeye özen gösterilmelidir.
  • Kadınlarda regl dönemi öncesinde sırtta sivilceler oluşabilir. Bazen isilik gibi zararsız olan bu sivilceler, bazen de iltihaplı olup içinde irin birikmiş şekilde ortaya çıkabilir.
  • Bedenin çeşitli nedenlere bağlı olarak alerjik reaksiyon göstermesi sonucunda sivilce oluşumu meydana gelebilmektedir. Özellikle alerjen bir besinin tüketilmesi bu sonuca neden olabilir.
  • Hormonsal değişimler kadar kişinin maruz kaldığı stres seviyesi de sivilce oluşumunu tetikleyici etkiye sahiptir. Özellikle sivilceler yüz ve sırtta meydana geliyorsa, stres seviyesinin azaltılması önem taşır. Kan sayımı ile sivilcelerin nedeni tespit edildikten sonra, sağlıksal bir durum söz konusu değilse, kişinin stresten uzak kalması ve stresli ortamlardan kaçınması, bu sorunun da ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Sırtta Kanamalı Sivilce Tedavisi

Yalnızca sırt derisindeki gözeneklerin tıkanması nedeniyle bile bu bölgede sivilcelenme durumu meydana gelebilmektedir. Uzun süre banyo yapmayan kişilerde terleme sonucunda gözeneklerin tıkanması söz konusu olabilir. Bu nedenle banyo alışkanlığının bir düzene oturtulması, cilde düzenli olarak peeling uygulanması, gözeneklerin temizlenmesine ve cildin nefes almasına yardımcı olacaktır.

Aynı kıyafetlerin uzun süre giyilmemesi, aynı havlunun defalarca kullanılmaması da sırtta sivilce oluşumuna engel olacaktır. Ancak ciddi bir sivilcelenme varsa mutlaka cildiye doktoruna muayene olunmalı ve gerekirse ilaçlı tedaviye başlanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ