Sırt Bölgesinde Sivilce ve Kaşınma

  • 04 Şubat 2017
  • 18.155 kez görüntülendi.
Sırt Bölgesinde Sivilce ve Kaşınma

Sırt bölgesinde sivilce kadın ya da erkek her iki cinsinde belirli dönemlerde ya da sürekli yaşadığı problemlerden bir tanesidir. Oluşan sivilceler kimi kişilerde iltihaplı ve acı verici bir hal alırken kimi kişilerde isilik şeklinde oluşup kısa süre içerisinde geçmektedir.
Sırt bölgesinde oluşan sivilcelerin bir çok nedeni olabilir. Özellikle meydana gelen sivilcelere eşlik eden kaşınma, kızarıklık gibi şikayetler de bulunuyor ise hastalık hakkında daha spesifik bilgiler elde edilebilmektedir.

Sırt bölgesinde oluşan sivilcelerin oluşum nedeninin bulunması kaynağın ortadan kaldırılması ve doğru tedavinin yapılması için büyük önem taşımaktadır. Bu durum aynı zamanda gereksiz ilaç kullanımının ve yanlış teşhis konulmasının da önüne geçmektedir.

Sırt Bölgesinde Sivilce ve Kaşınma Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

1-)Alerjik Reaksiyonlar

Alerjik reaksiyonlar vücudun çeşitli etmenlere verdiği tepkiler sonucunda meydana gelmektedir. Çeşitli mekanizmalar aracılığı ile vücuttaki histamin salıverilmesi artar. Bu duruma bağlı olarak vücudun çeşitli yerlerinde değişiklikler meydana gelmektedir. Alerjen maddeye temas eden yüzeyde kızarıklıklar, sivilce oluşumu, ağrı, acı ve şiddetli reaksiyonlarda lezyonlar meydana gelmektedir.

Alerjik reaksiyonlardan dolayı oluşan sivilcelerin giderilmesi için öncelikli olarak yapılması gereken alerjiye neden olan kaynağın bulunmasıdır. Bu kaynak yeni alınan ve giyilen bir kazak ve çeşitli giyim kıyafetlerinden kaynaklanabilir.

Kaynak bulunduktan sonra yapılması gereken ikinci adım, kaynağın temasının kesilmesidir. Bu durum kişinin şikayetlerinin hafiflemesini hatta giderek azalmasını sağlayacaktır. Bu durumda kişinin daha da rahat etmesi için antihistaminik ilaç kullanımı faydalı olabilmektedir.

2-)Hormon Etkisi ve Stres

Sırt bölgesinde aniden çıkmaya başlayan ve giderek artan sivilcelerin nedeni aniden değişen hormon seviyeleri olabilir. Hormon seviyeleri vücutta çeşitli etkenlerden dolayı değişir. Stres, hormon seviyelerinin değişmesine etki eden etmenlerden bir tanesidir.

Aşırı stres sırt bölgesindeki sivilcelerin giderek artmasına neden olabilir. Böyle durumlarda kişinin stresten uzak durması gerekir. Aynı zamanda tam kan sayımı yapılarak hormonlar kontrol edilmeli, normal dışı olan hormon seviyeleri hormon destek tedavileri ile hızla düzeltilmelidir. Bu sorunların çözümlenmesi hızla sivilce sorunun çözülmesini sağlayacaktır. Bu süre boyunca geride sivilce lekesi kalmaması için kişinin doktor tavsiyeli topikal ilaçlar kullanması gerekli olabilmektedir.

NOT: Sırt bölgesindeki gözeneklerin havasız kalması, buradaki gözeneklerden kıl çıkmaya çalışması ve kıl köklerinin iltihaplanması da sırt bölgesinde sivilce oluşmasına yol açabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ