Sırtta Bıçak Saplanır Gibi Ağrı

Sırtta Bıçak Saplanır Gibi Ağrı

Sırta bıçak saplanması olarak tarif edilen sırt ağrıları, kişilerin birden ağır kaldırması, sırtın rüzgarda kalması ya da uyku esnasında yatış pozisyonu bu ağrılara sebep olabilmektedir.

Sırtta Bıçak Saplanır Gibi Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Böyle bir ağrı oluştuğunda eğer çok şiddetliyse bir an önce en yakın sağlık kuruluşuna gidip doktor kontrolünde kas gevşetici ya da ağrı kesici ilaç kullanmanız en sağlıklı sonucu almanıza ve bu ağrının geçmesinde size yardımcı olacaktır.

Sırttaki Ağrının Nedenleri Nelerdir?

  • Siz fark etmeseniz de sürekli olarak ağır kaldırmanız sırtınızda fıtık oluşmasına neden olabilir ve bu fıtık ağrıları zaman geçtikçe şiddetlenebilir. Bu yüzden böyle ağrılar yaşadığınızda geçmesiniz beklemek yerine doktora gitmeniz daha doğru olacaktır.
  • Kemik erimesi ya da kireçlenme gibi faktörlerden dolayı da sırtta ağrılar meydana gelebilmektedir. Bu iki rahatsızlık da daha ileriki yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Bunun önceden önlemini almak adına D vitamini alabilir ve sizi yormayacak egzersizler yapabilirsiniz.
  • Uzun süre sabit bir şekilde kalmak ya da oturarak çalışıyorsanız da sırtınızda ağrılar meydana gelebilmektedir. Bu yüzden mümkün olduğunca hareket halinde kalmanız ve çalışırken de sırtınızın rahat etmesini sağlayacak destekleyici ve ortopedik ürünler kullanabilirsiniz.
  • Omurgada doğuştan ya da kaza sonucu meydana gelebilecek şekil bozukluğu da ani ağrılara sebep olabilmektedir. Yine bu durumlarda doktorunuzun yapmasını önerdiği egzersizler varsa yapabilir ya da kullanmanız gereken ilaçlar varsa kullanabilirsiniz.
  • Özellikle genetik olarak küçük yaşlarda da meydana gelebilen romatizma da sırt ağrısına sebep olabilmektedir.

Sırt Ağrısının Tedavisi

  • Sırt ağrılarında ağrının şiddetine göre hareket edilmelidir. Eğer ağır kaldırdığınızdan ya da birden yapmış olduğunuz bir hareketten dolayı ağrının oluştuğuna eminseniz, bir süre kendinizi dinlendirmeniz ve ağır kaldırmaktan, ani hareketlerden kaçınmalısınız.
  • Ağrılarınız çok şiddetliyse ve normalde bir rahatsızlığınız olmadığını düşünüyorsanız, hastanelerin ortopedi bölümlerinden randevu alarak tam olarak nedenini öğrendikten sonra doktorunuzun gözetiminde tedavi olabilirsiniz. Bu tedavi ileri boyutlardaki hastalarda fizik tedavi de olabilmektedir.

Gün İçinde Yapılması Gereken Egzersizler

  • İşiniz masa başı ise saatlerce oturmaktan kaçınmalısınız. 20 dakikada bir ayağa kalkın ve yürüyün. Böylece hem sırtınızda hem de vücudunuzun farklı yerlerinde meydana gelebilecek olan kireçlenmeleri engelleyebilirsiniz.
  • Günde 1,5 litre kadar su içmeye özen göstermelisiniz. Vücut yeterli miktarda su alamadığı zaman, vücuda kramp olarak yansıyabilmektedir.
  • Gün içinde minik egzersizler ve yürüyüşler yapın. Böylece vücudunuzun hareket etme sahasını daha genişletmiş ve birden yapacağınız hareketlerde en az şekilde etkilenmiş olursunuz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ