Sırtta Çatlak

Sırtta Çatlak

Ciltte meydana gelen çatlaklar, kişinin estetik açıdan kendini kötü hissetmesine yol açmaktadır. Özellikle kadınlarda baldır, karın, kalça, göğüs ve sırt bölgelerinde çatlak şikayetine sık rastlanmaktadır. Sırtta da baş gösterebilen bu çatlakların başlıca nedenlerinden biri hızlı ve sağlıksız kilo alıp vermedir. Ancak bunun dışında daha farklı nedenleri de söz konusudur.

Cildin iç kısmının yırtılması olarak tanımlanan deri çatlakları, dışarıdan bakıldığında çizik çizik-şerit şerit  görünüme sahiptir. Beyaz/açık tenli kimselerde deri çatlakları daha belirgin halde göze çarpmaktadır.

Sırtta Çatlakların Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

1-)Ergenlik Dönemi

Ergenlik dönemi, büyüme ve gelişim hormonlarının çok fazla salgılandığı bir süreçtir. Bu yüzden bu aşamada vücutta birden gelişme, irileşme, boy uzaması ve kasların gelişimi gibi durumlar yaşanır. Tüm bu değişimler, cildin iç kısmının yırtılmasına yol açarak baldır, sırt veya göğüs bölgelerinde çatlaklara sebebiyet verebilmektedir.

2-)Hızlı Kilo Alıp/Verme

Kişinin çok hızlı kilo alıp vermesi de cildin aniden gerilmesine veya kendini salmasına neden olarak, çatlak oluşumuna zemin hazırlar. Özellikle hızlı kilo alma evresinde cilt birden gerilir ve deride deformasyon meydana gelir. Hem sağlık açısından hem de deride oluşabilecek çatlakları önlemek için düzenli ve sağlıklı kilo alıp-vermekte yarar vardır.

3-)Gebelik Dönemi

Kadınlar hamilelik döneminde çok fazla kilo aldıklarından, ciltleri gerilir ve çatlaklar meydana gelebilir. Hamilelik döneminde ve doğumdan sonra kadının sırt, bacak ve diğer bölgelerinde çatlaklar göze çarpabilmektedir.

4-)Kullanılan İlaçların Etkisi

Alınan ilaçların etkisi olarak kişide aşırı miktarda kilo alma durumu gözlenebilir. Fazla kilo alımı ise cildin gerilmesine ve cildin iç kısmının yırtılmasına yol açabilir. Direkt olarak olmasa da dolaylı yoldan ilaçların etkisi, sırtta çatlaklara sebebiyet verebilir diyebiliriz. Çatlak problemi ile ilgili uzmana gidildiğinde hali hazırda alınan ilaçlar hakkında bilgi verilmesi, tanı ve tedaviyi kolaylaştıracaktır.

Sırt Çatlakları için Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  • İdeal kilo korumaya dikkat edilmeli, aşırı yağlı ve kalori içeren besinlerin tüketiminden uzak durulmalıdır.
  • Kilo alma veya verme aşamasında çatlak önleyici kremler/merhemler tercih edilebilir. Özellikle gebelik dönemindeki kadınlar tarafından bu yöntem fazlaca rağbet görmektedir. Ancak kullanılacak kremle ilgili uzman hekime danışmakta yarar vardır.
  • Kilo alma veya verme akabinde cilt kuruluğu da söz konusuysa ciltte çatlak oluşumu kaçınılmaz bir hal alır. Bunu bir nebze de olsa önlemek için cildin nemli kalmasını sağlamakta ve kuruluğu giderici losyonlar kullanmakta yarar vardır.
  • Sırt çatlaklarının tedavisi altında yatan neden göre değişiklik gösterebileceğinden, bilinçsizce yöntemler uygulanmamalı ve mutlaka şikayetle ilgili sağlık kuruluşuna danışılmalıdır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ