Sol Baldırımdaki Geçmeyen Ağrı

Sol Baldırımdaki Geçmeyen Ağrı

Sol baldırda meydana gelen ağrı iki şekilde olabilir. İlki akut sebepler ile meydana gelen ve kısa süreli devam eden şiddetli ağrılardır. İkinci ağrı çeşidi ise genellikle var olan bir hastalıktan, otoimmün rahatsızlıklardan kaynaklı olarak kronik bir halde seyreden daha hafif şiddetli ancak giderek artan bir ağrı şeklidir.

Her iki ağrı da farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Birbirini de tetikleyebilecek olan bu ağrıların şeklinin, şiddetinin ve girme yerinin muayene esnasında doktora doğru bir şekilde ifade edilmesi gerekmektedir. Aksi halde kişi uygun tedaviyi doğru teşhis konulmadığı için alamayabilir.

Sol Baldırda Oluşan Ağrının Nedenleri Nelerdir?

1-)Travma Kaynaklı

Sol baldır üzerine alınan bir darbe ya da geçirilen çeşitli kazalar buradaki kas dokunun zedelenmesine sebep olabilir. Meydana gelen kas harabiyetinin boyutuna bağlı olarak ağrının şiddeti değişebilir. Genellikle travma kaynaklı ağrılarda travmayı destekleyici semptomlarda bulunmaktadır. Bunlardan en sık gözlenenleri şişme, kızarıklık, o bölgede hassasiyet ve morluklardır.

Travma kaynaklı oluşan ağrılar kişinin bir süre dinlenmesi ile kendiliğinden geçmektedir. Ancak meydana gelen hasar kas dokusunun ötesinde kemik dokuya zarar vermiş ise kişinin ciddi bir tedavi görmesi gerekli olabilir. Böyle olgularda kişinin iyileşme süreci de uzar. Muhakkak hasarın doğru tespiti için MR ve röntgen gibi tıbbi tetkik yöntemlerinden yararlanılmalıdır.

2-)Kıl Dönmesi

Baldıra giren özellikle kuyruk sokumuna yakın bölgede meydana gelen ağrı ve hassasiyetin nedeni kıl dönmesi olabilir. Böyle bir durumda sol kalçanın ağrıyan kısmında kızarıklık, şişlik en önemlisi iltihaplı bir durum söz konusudur. Bu durum doktor kontrolü ile kısa süre içerisinde anlaşılabilir. İnflamasyona sebep olan kılların cerrahi metotlar ile bölgeden temizlenmesi kişinin kısa süre içerisinde şikayetlerinden kurtulmasını sağlayacaktır.

3-)Kuyruk Sokumu Hasarı

Bu durum çeşitli romatizmal hastalıkların bu bölgedeki eklemi tutmasına bağlı olarak gözlenebilir. İnflamasyon tek tarafta var olarak kişinin kronik bir halde sol baldır ağrısı yaşamasına sebep olabilmektedir. Yapılan romatizma testleri ve çekilen kalça filmi ile uzman hekim tarafından doğru teşhis konulabilmektedir.

Teşhise uygun tedavinin yapılması çoğu zaman kişinin şikayetlerinden kurtulmasını sağlamaktadır. Ancak bazı durumlarda kişinin şikayetlerinden kurtulması için düzenli olarak fizik tedavi uygulaması alması ve spor yapması gerekli olabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ