Sol Elde Uyuşma

Sol Elde Uyuşma

Sol elde uyuşma, karıncalanma sık karşılaşılan bir sorundur. Çoğu kişide kalp krizi endişesi yaratan sol elde uyuşma hissinin sinir sıkışması, kas sistemindeki dengesizlikler gibi çeşitli nedenleri olabilmektedir. Sol elde ya da sol kolun tamamında karıncalanma hissi olarak kendini gösteren sorunun en iyi tanısı için uzman bir doktora danışılması, gerekli testlerin yapılması önerilmektedir. Çeşitli egzersizler ile uyuşma hissini sonlandırmak mümkünken bazı durumlarda uyuşmanın devam ettiği gözlenmektedir. Bu gibi durumların ciddi bir soruna işaret edebileceği unutulmamalı ve gerekli önlemler alınmalıdır.

Sol Elde Uyuşma Neden Olur?

Sol el uyuşmasının bilinen nedenleri arasında sinir sıkışması ve dolaşım bozukluğu gibi nedenler yer almaktadır.

  • Sinir sıkışması, merkezi sinir sisteminden sol kola kadar uzanan sinirlerde meydana gelen sıkışmaya verilen bir addır ve bu sorun sol elde uyuşma, karıncanlanmaya sebebiyet vermektedir.
  • Dolaşım bozukluğunda ise kan dolaşımının tam anlamıyla gerçekleşmemesi nedeniyle uyuşma hissi meydana gelebilir. Sol kolda karıncalanma olmasının nedeni ise kan dolaşımının yönünden dolayı ortaya çıkan bir sorundur.
  • Alkol ve sigara tüketimi, vitamin eksikliği gibi etkenler de sol kol uyuşmasının en yaygın nedenleri arasında yer almaktadır. Alkol ve sigaranının fazla tüketilmesi sinirlerin hasar görmesine ve uyuşmaya neden olmakta ; B12 eksikliği ise hissizlik, karıncalanma gibi şikayetlere yol açmaktadır.
  • Bunların yanı sıra el ve bilek bölgesinde oluşabilecek kistler, inme, migren, romatizma, şeker hastalıkları ve kırık gibi sorunlar da sol elde karıncalanma meydana getiren nedenler olarak bilinmektedir.

Sol Elde Uyuşmanın Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

Sol el uyuşmalarında uygulanacak olan tedavi sorunun nedenine göre farklılık gösterebilmektedir. Tedavi uygulanabilmesi için öncelikle sorunun nedeni tespit edilmeli sonrasında buna uygun bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Bunun için kesinlikle uzman bir doktordan yardım alınması önerilmektedir. Kişinin çevresinden edineceği günlük bilgilere göre hareket etmesinin çok daha ciddi sorunlara neden olabileceği unutulmamalıdır.

Sol elde meydana gelen karıncalanma, uyuşma hissi anlık bir his ise kişi çeşitli el egzersiz harekeleri yaparak uyuşmanın önüne geçebilir. Bunun yanı sıra uyuşma hissinin yanı sıra elde şişlik de meydana geliyorsa kişinin sıcak kompres uygulaması şişliğin inmesine yardımcı olacak bir yöntem olacaktır. Sol kol uyuşmasının önüne geçebilmek için beslenme düzenine de çok dikkat edilmeli, balık yağı tüketimi arttırılmalı, kolesterolü azaltacak besinler tercih edilmelidir.

Sol el uyuşması esnasında şiddetli baş ağrısı, yorgunluk, baş dönmesi ve konuşma güçlüğü çekiliyorsa hemen bir doktora danışılması önerilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ