Sol Gözde Ağrı

Sol Gözde Ağrı

Sol gözde ağrı oluşumu kısa süreli olabileceği gibi kişinin sürekli rahatsız olmasına bağlı olarak uzun süreli olarak da devam edebilir. Ağrı oluşumu genelikle sonradan meydana gelen sebeplerden kaynaklıdır. Ancak bazı hastalıklarda sol gözde meydana gelen ağrının sebebi genetik yatkınlıklar olabilmektedir.

Sol gözde meydana gelen ağrının sebebini bulabilmek için mutlaka uzman bir hekime gidilmeli, gerekli tetkikler yaptırılmalıdır. Kişinin gözünde ciddi boyutlarda hasar oluşmaması için hiç zaman kaybetmeden doktora gidilmesi gerekmektedir.

Sol Gözde Ağrı Nedenleri Nelerdir?

1-)Göz Tembelliği

Göz tembelliği halk arasında çok sık rastlanılan bir sorundur. Genellikle doğuştan meydana gelen bu durum kaza ya da çeşitli travmalar sonrasında da meydana gelebilmektedir.

Göz tembelliği tek gözde oluşabileceği gibi iki gözde birden de oluşabilir. Genellikle kişinin kronik ağrılar duymasına sebep olur. Uzun süre kişinin gözünü yoracak işler yapması göz tembelliği olan gözün ağrımasına sebep olmaktadır.

2-)Göz Enfeksiyonları

Göz bulunduğu ortam olarak steril bir yapıya sahiptir. Bu nedenle gözde kullanılacak bütün ilaçların da steril olması gerekir. Steril olmayan ilaçların kullanımı başta olmak üzere, göz bölgesinin yeterince temiz tutulmaması göz bölgesinde enfeksiyon oluşumuna davetiye çıkarmaktadır.

Enfeksiyonda kaynaklı göz ağrılarında kişi acilen bir uzman göz hekimine gitmeli ve enfeksiyonun tedavisi için gerekli olan ilaç tedavisini almalıdır.

Göz enfeksiyonlarının önemsenmemesi sonucu kişinin göz sinirlerinde kalıcı hasarlar meydana gelebilir ve körlüğe kadar bu durum devam edebilir.

3-)Görme Bozuklukları

Görme bozuklukları her iki gözde olabilir ya da tek bir gözde yoğun olarak görülebilir. Sol gözde meydana gelen ağrıların sebebi görme bozuklukları olabilir.

Sol göz sağ göze göre daha az görüyor olabilir ve kullanılan gözlük ya da lens yetersiz geliyor olabilir. Bu durumu düzeltmek için kişi mutlaka belirli aralıklar ile göz testi yaptırmalıdır.

Göz testinin sonucuna göre kişi gözlük numarasını ayarlamalıdır. Bu durum çok nadirde olsa görülebilen bir durumdur. Bir göz diğer göze göre daha hızlı ilerleyebilir. Böyle bir durumda ameliyat yapılması söz konusu olabilir.

Görme testleri sonucunda kişinin gözlerinde eşit derecede görme bozukluğu var ve doğru gözlüğü kullanıyor ise rahatsızlık için farklı alternatif yollar düşünülmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ