Sol Gözde Görme Kaybı İle Başlayan Şikayetler

Sol Gözde Görme Kaybı İle Başlayan Şikayetler

Görme kaybı, görme duyusunun geçici veya kalıcı olarak azalması anlamına gelir. Görme kaybını körlük ile karıştırmamak gerekir. Körlük, gözlük veya lens ile düzeltilemeyen veya düzeltilse bile yüzde 10’dan az görme veya 20 dereceden daha az görme alanına sahip olma olarak tanımlanır. Görme kaybına beyin damarlarında tıkanma, migren, göz siniri bozuklukları, göz içi kanamalar ve daha birçok hastalık neden olabilir. Geçici ve kalıcı görme kaybı olarak ikiye ayrılır.

Geçici görme kaybı 24 saat veya 48 saat içinde görme duyusunun geri geldiği durumlardır. Kalıcı görme kaybı ise görme kaybı daha uzun bir süredir. Tedavi edilmezse durum düzelmez. Bazı kalıcı görme kayıplarında tedavi mümkün değildir. Görme kaybı iki gözde olabileceği gibi tek gözde de olabilir. Bazı hastalıklarda farketmeksizin bazı hastalıklarda sağ veya sol gözde görme kaybısı olması farklılık gösterir.

Sol Gözde Görme Kaybı Nedenleri

Sol gözde görme kaybı sıklıkla yaşanan bir durumdur. Genelde beyin damarlarında tıkanma veya daralma olması sonucunda görülür. Fakat tek neden bu değildir. Birçok neden sayılabilir.

  • Gözü besleyen koroner damarlardan birinde veya birkaçında meydana gelen tıkanma sonucu olabilir. Tek gözde olabilir. Ağrı veya gözde kızarma yoktur. Acil tedavi edilmesi gerekir. Körlüğe kadar gidebilir.
  • Glokom gibi göz hastalıklarında olabilir. Glokom halk arasında göz tansiyonu olarak bilinir. Çok ağrı verir. Göz içi basıncı ani olarak yükselir ve kişide beslenme bozukluğu ve gözün şeffaf kısmının bulanıklığı ile beraber görme kaybı oluşur. Acil müdahale ile göz içi basıncı düşürülmelidir. Yoksa göz tamamen kapanabilir ve körlük oluşur.
  • Keratinit durumunun olması. Yani gözün şeffaf kısmının iltihaplanması durumudur. Ağrı ve batma hissi ile beraber görme kaybına yol açabilir.
  • Üveit yani göz içi itihabı olması durumunda da geçici görme kaybı yaşanır. Tedavisi mümkündür.
  • Göz içinde kanama (maküla) durumunda sadece ani bir görme kaybı olmaz. Bazen hastalar çevreyi kırmızı görmekten de şikayet ederler. Buna neden olan olaylar sıklıkla diyabet ve hipertansiyondur. Lazer veya virektomi yapılarak tedavi edilir.

Retina dekolmanı olarak adlandırılan göz içi tabakalarının birbirinden ayrılması durumunda da ani görme kaybı olur. Tek gözde meydana gelir. Önce ışık saçmaları görülür ve sonrasında tamamen karanlık görülür.

Sol Gözde Görme Kaybına Neden Olan Sekonder Nedenleri

  • Migrenden kaynaklı bir geçici veya kalıcı görme kaybı olabilir. Bu durum her iki gözü de etkiler.
  • Diyabet veya hipertansiyon gibi kronik rahatsızlıklar sonucu genelde geçici görme kaybı yaşanır veya görme duyusunda yavaş yavaş azalma meydana gelebilir.

Bu iki neden çok önemlidir. Sadece görme kaybı değil birçok hastalığı da beraberinde getirir. Bu nedenle şeker ve hipertansiyon durumunda sürekli doktor ile iletişim halinde olunmalı ve diyete çok dikkat edilmeli. Yaşam şekli değiştirilerek sağlıklı bir yaşam tercih edilmelidir. Sol gözde meydana gelen bir görme kaybınız varsa uzman göz hekimine başvurunuz. Hemen tedavinize başlayınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hüseyin dedi ki:

    Esim epilepsi hastasi bugun sag gozum cok bulanik goruyo nerdeyse hic birseyi secemiyorum sag gozumle diyo gözünde ve basinda agri oldugunu soyluyo yarin hastaneye gitcez ama gec kalmis olurmuyuz gecici ise 4 5 saat oldu hemen hemen hala ayni

BİR YORUM YAZ