Sol Kaburga Altında Ağrı

Sol Kaburga Altında Ağrı

Kaburgaların yapısı oldukça esnek olsa da, zaman zaman kaburgalarda ağrı ortaya çıkabilmektedir. Bunun başlıca nedenlerinden bir tanesi, travmatik darbelerdir. Bunun yanında doğrudan kaburgalarda bir darbe söz konusu olmasa da, diğer organlardan alınan darbeler de kaburga ağrısına yol açabilmektedir.

Sol ve sağ taraftaki kaburgalarda ağrı ortaya çıkması, daha çok gaz oluşumu nedeniyle de meydana gelebilmektedir. Kaburgalarda ağrı oluşumuna neden olan durumlar aşağıda ifade edilmiştir.

Kaburga Altında Ağrı Nedenleri Nelerdir?

  • Kişilerde kabızlık, bağırsaklarla ilgili sorunlar ya da doğrudan gaz sıkışması, kaburga altında ağrı oluşumunda başlıca faktördür. Gaz nedeniyle oluşan kaburga ağrısı daha çok sol tarafta hissedilir. Bunun nedeni dalağın bu bölümde yer almasıdır.
  • Sol kaburgada ağrı oluşumunun nedenlerinden bir tanesi de, doğrudan dalakta ortaya çıkan problemlerdir. Ağrı hissine batma hissi de zaman zaman eşlik edebilmektedir.
  • Böbreklerde ortaya çıkan bir sağlık sorunu, mide sorunları ya da pankreasta ortaya çıkan hastalıklar da sol kaburga ağrısı için tetikleyici etkiye sahiptir. Kaburganın alt kısmında ortaya çıkan ağrı, genellikle akla mide sorunlarını getirmektedir.
  • Kişinin uzun süreli olarak masa başında oturarak çalışması, hatalı yatış ya da oturma pozisyonları ya da bunlarla tamamen bağlantısız olarak kalpte ortaya çıkan sorunlar da kaburgada oluşan ağrının nedenleri olabilmektedir.

Sol Kaburga Altında Ağrının Tedavisi

Kaburga altında meydana gelen ağrı hissinin kronik hale gelmesi ya da uzun müddet devam ederek bireyin hayatını etkilemesi, ciddi bir sorunun habercisi olabilir. Bu nedenle ilk olarak ağrının kaynağı tespit edilmelidir. Çeşitli testler ve tahliller yapıldıktan sonra, farklı tedavi seçenekleri ile ağrının ortadan kaldırılması mümkün olabilmektedir.

  • Ağrıya neden olan durum enfeksiyonel bir rahatsızlık ise ya da kas gerilmesi kaynaklıysa, iltihabı kurutacak ve vücuttan atılmasını sağlayacak ağrı kesici ilaçların kullanımı doktor tavsiyesi ile uygulanabilir. Bununla birlikte ilaç tedavisi her zaman sorunun çözülmesinde etkili olmayabilir.
  • Sol kaburga altında oluşan ağrının nedeni göğüsle ilgili bir rahatsızlıksa, genellikle göğüs tüpü tedavisi uygulanır. Bunun yanı sıra, kaburganın kendisinde doğrudan bir çatlama, kırılma gibi durumlar sonucunda da kaburga altında ağrı ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda genellikle cerrahi işlemlerin uygulandığı bilinmektedir.

Sol kaburga altında oluşan ağrı için bireysel olarak yapılabilecek en yaygın ve faydalı uygulama, gün içinde minimum 2 litre su tüketmek olacaktır. Bu tüketim, sindirim sistemi ya da mideden kaynaklanan sorunların ortadan kalkmasına da yardımcı olmaktadır. Uygulanan tedavi bireyde ortaya çıkan kaburga ağrısına yanıt vermiyorsa, daha ciddi bir sorun söz konusu olabilir. Bu yüzden derhal doktora görünmek gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ