Sol Kalça Ağrısı

Sol Kalça Ağrısı

Gündelik hayatta neredeyse her aktivite sırasında kullanılan, vücudun en büyük eklemlerinden biri kalça bölgesidir. Vücutta leğen ve uyluk kemikleri arasında yer alır. Kalça, aktif olarak sürekli kullanıldığından hasar ve darbelere oldukça müsaittir. Aşırı kilo, kalçaya darbe veya çeşitli eklem rahatsızlıkları kalçada ağrıya sebebiyet verebilmektedir.

Kalça Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Kalça ağrısı sol veya sağ bölgede gözlenebilir. Genellikle travma etkenlerinden yani kalça bölgesine alınan hasarlardan kaynaklansa da altında yatan pek çok etken olabilir.

Travma Etkenleri

Kalçaya doğru direkt alınan hasar, kuvvet bu bölgede ağrı oluşmasının en bilindik sebeplerinden biridir. Direkt fiziksel temas yerine kalça ekleminin zorlanmasına ağrıyı tetikleyici olabilmektedir. Ters bir hareket esnasında kalçanın burkulması, zorlanması akabinde ağrı baş gösterebilir.

Fazla kilo da ağrıyı tetikleyici travma etkenlerinden biridir. Vücut ağırlığının fazla olması kalçaya binen yükü arttırdığından ağrıya yol açabilir.

Kireçlenme

Tıp literatüründe osteoartrit olarak bilinen kireçlenme halk arasında sık rastlanılan bir eklem rahatsızlığıdır. Her yaştan kimsede görülebilen kireçlenmeye yaşlı kimselerde(60-65 yaş üstü) daha fazla rastlanır. Kemiklerin arasında bulunan kıkırdak yapının bozulması olan kireçlenme, kişinin gündelik aktivitelerini yerine getirmesine engel olabilmektedir. Yürürken, merdiven çıkarken veya herhangi bir hareket halindeyken eklemlerde ağrı baş gösterebilir.

Kalçada hissedilen ağrı da kireçlenme ile ilintili olabileceğinden, kesinlikle gözardı edilmemeli ve mutlaka uzman doktora başvurulmalıdır.

Kalça Kırılması

Kalça ağrısının bir diğer yaygın nedeni ise kalça kırılmasıdır. Kalça eklemine şiddetli hasar alınması akabinde bu bölgede kırık meydana gelerek, ağrı sorunu baş gösterebilir. Genellikle geçirilen kazalardan sonra rastlanmaktadır.

Diğer Nedenler

  • Kalça çıkıklığı: Doğuştan kalça çıkıklığı olan kişilerde bu sebepten kalça ağrısı şikayetine sık rastlanır.
  • Kalça eklemindeki yapısal bozukluk,
  • Obezite

Kalça ağrısının altında yatan nedenin doğru tespiti ve nedene yönelik tedavisi için uzman doktorlar tarafından çeşitli tetkik yöntemlerine(ultrason, nörolojik muayene vs. ) ihtiyaç duyulur. Ağrının nedeni saptandıktan sonraysa tedavi sürecine başlanır.

Eğer bir süredir devam eden sol veya sağ kalça ağrısı şikayeti söz konusuysa, bu durum eklem rahatsızlıkları gibi ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabileceğinden ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman doktora gidilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ