Sol Karın Boşluğum Ağrıyor

 • 25 Ocak 2018
 • 3.499 kez görüntülendi.
Sol Karın Boşluğum Ağrıyor

Sol karın boşluğunda meydana gelen ağrı, genel olarak her bireyde görülebilmektedir. Bir hastalık olarak nitelendirilemese de, ciddi hastalıkların belirtilerinden bir tanesi olabildiği için mutlaka dikkate alınmalı ve kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Sol Karın Boşluğunda Ağrı Nedenleri Nelerdir?

 • Beslenme şekli, bireyin vücuduna etki eden temel faktördür. Dengesiz, düzensiz ve yetersiz beslenen bireylerde karın boşluğunun sol tarafında ağrı ortaya çıkabilir. Özellikle beslenme düzeninden kaynaklı rahatsızlıkların başında, kabızlık problemi gelmektedir. Ancak kabızlık sorunu, beslenme düzeni ile ortadan kaldırılabilmektedir.
 • Mide sorunları da sol karın boşluğunda ağrı oluşmasına neden olabilir. Bu ağrı ile aynı anda kusma eylemi ya da yalnızca mide bulantısı da mevcutsa, mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir.
 • Bağırsaklardaki rahatsızlıklar ise bazı durumlarda enfeksiyonel bazı durumlarda da ciddi iltihaplanmalarda ağrıya sebep olabilir. Bu durumun en belirgin semptomları; mide bulantısı, iştahsızlık ya da halsizliktir.
 • Karın bölgesinde ve iç organlarda ortaya çıkan bazı problemler de şiddetli sol karın boşluğu ağrısına neden olabilmektedir. Sol karın boşluğu ağrısı, karnın bu kısmında bulunan pankreas, mide, safra kesesi ya da karaciğerden kaynaklanan bir sorun dolayısıyla da ortaya çıkmış olabilir.
  Ağrının sürekli hale gelmesi ya da sıkça ortaya çıkması durumlarında mutlaka muayene olunması önerilmektedir.

Sol Karın Boşluğunda Ağrı Tanısı ve Tedavisi

Karnın sol tarafında ağrı şikayeti söz konusu olan bireylere acil müdahale gerekiyor olabilir. Bu nedenle doktora gitme aşaması ihmal edilmemeli ve olabildiğince erken gerçekleştirilmelidir. İç organlarla ilgili sorunların hayati risk taşıdığı unutulmamalı ve bu doğrultuda hareket edilmelidir.

Sol karın boşluğu ağrısı ile doktora giden bireylerde ilk işlem ağrının kaynağını bulmaktır. Ağrının nedeni saptandıktan sonra tanı konur ve tedavi sürecine geçilir. Bu süreç genellikle muayene sonrasında ilaç tedavisi şeklinde tamamlanır ancak bazı durumlarda cerrahi müdahale de gerekebilir. Bireyde karın ağrısına ek olarak;

 • Dışkıda kan görülmesi,
 • Karında şişkinlik, gerginlik ya da hassasiyet,
 • Ağrının sürekli olarak tekrarlanması,
 • Ağrıya ek olarak nefes almada güçlük, nefes darlığı ya da mide bulantısı görülmesi,
 • Kusma, vücut ısısının yükselmesi gibi durumlar söz konusu ise acilen doktora gidilmelidir.

Ağrının ne sıklıkla ortaya çıktığı ve ne kadar süre devam ettiği gibi detaylar, tanı konma aşaması açısından son derece önemlidir. Bu nedenle birey kendini gözlemlemeli ve muayene esnasında doktora da bu doğrultuda bilgi vermelidir. Aksi halde gözden kaçan ya da önemsenmeyen küçük detaylar, daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ