Sol Kasık Ağrısı

Sol Kasık Ağrısı

Kadın ya da erkek fark etmeksizin, tüm kişilerde sağ ve sol kasık ağrısı ortaya çıkabilmektedir. Birden bire başlayabilen ağrılar olduğu gibi, hafif bir şekilde başlayıp ardından şiddetlenebilir. Ciddi bir sorun sebebi olabilecek kasık ağrısının kadınlarda çok daha sık görüldüğü de bilinmektedir.

Kadınlarda Sol Kasık Ağrısı

  • Kadınlarda sol veya sağ kasıkta meydana gelen ağrının ilk nedeni, üreme organlarında meydana gelen gelişmelerdir. Kasık bölgesinin iç kısmında, yumurtalıklar yer alır ve bazı kadınlarda yumurtalık kisti yahut miyom oluşumu söz konusu olabilmektedir. Kist oluşumu, özellikle regl döneminin hemen öncesinde ya da regl dönemine girilen ilk iki üç günde yoğun şekilde ağrıya neden olabilir.
  • İdrar yollarında enfeksiyon oluşumu, ya da diğer adıyla sistit meydana gelmesi de kasık ağrısına yol açabilir. Özellikle enfeksiyonun ilerleyen evrelerinde, ciddi sancılar şeklinde bir ağrı duymak söz konusudur.
  • Böbreklerinde taş bulunan kadınlarda, kasık ağrısı kaçınılmaz bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle böbrek düşürme esnasında bireyi yatağa yatıracak şiddette ağrılar ortaya çıkabilmektedir.
  • Bağırsaklarla ilgili sorunlarda, özellikle dışkılama sorunu yaşana bireylerde de sol kasık ağrısı ortaya çıkabilir.
  • Gebelik başlangıcından itibaren, bebeğin büyümesine bağlı olarak rahmin büyümesi ve kasıklara yönelik bir baskı uygulaması da kasık ağrısının bir başka nedenidir.

Kadınlarda sebepleri oldukça çeşitli olan kasık ağrısı ile ilgili olarak, mutlaka detaylı tetkik yapılmalıdır. Yukarıda bahsi geçen sebepler dışında, daha ciddi ve sağlık sorunu olarak ifade edilebilecek durumlar da kasık ağrısına yol açabilmektedir. Bu sebepler şöyle sıralanabilir:

  • Dış Gebelik: Döllenmenin rahimde değil rahim dışında oluşması olarak ifade edilen dış gebelik, ilerleyen dönemlerde kasık ağrısı yaratabilmektedir. Bunun nedeni rahim dışında gelişen fetüsün zamanla tutunduğu dokunun parçalanması ve kanamasıdır.
  • Apandisit: Apandisit rahatsızlığı ya da apandisin patlaması ciddi bir sorundur ve özellikle sol kasıkta şiddetli bir ağrıya neden olur. Kişi bu sorunla karşı karşıya kalırsa, acilen doktora gitmelidir. Bu süre genellikle apandisin alınması ile son bulur.

Erkeklerde Sol Kasık Ağrısı

  • Sol kasıkta ağrı, kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de görülebilen bir rahatsızlıktır. Kadınlardan tamamen farklı olarak kasıklarda ağrı ortaya çıkabilir. Erkeklerde sol kasık ağrısının başlıca nedeni, kasıklarda meydana gelen fıtık oluşumudur. Özellikle ağır yük ya da eşya kaldırma, ani ve anormal hareketler yapmak kasık fıtığına yol açan faktörlerdir. Bu gibi bir sorunda her iki kasıkta da ağrı görülebilir.
  • Buna ek olarak, lenf bezlerinin şişmesi ya da testislerde oluşan tümör yapıları da kasık ağrısı nedenlerindendir. Bu gibi bir sorun tespit edildiğinde acilen tedaviye başlanmalı, gerekli görülür ise cerrahi müdahale yapılmalıdır.

Erkeklerde kasıklar son derece hassastır. Bu nedenle bu bölgede yaşanan bir travma ya da alınan sert bir darbe, kasıklarda ve yumurtalıklarda uzun süreli ciddi ağrılara yol açabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ