Sol Kol ve Sırt Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Sol Kol ve Sırt Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Sol kolda baş gösterebilen ağrıya kimi zaman sırt ağrısı da eşlik etmektedir. Ancak soldaki ve sırttaki ağrıların meydana gelme nedenleri aynı olabileceği gibi tamamen birbirinden farklı da olabilir.

Kol ağrısından kastedilen çoğu zaman dirsek ile omuz arasında kalan bölgede hissedilen ağrıdır. Sol kolda hissedilen ağrı genellikle kişinin panik ve endişe duymasına neden olur. Endişenin nedeni sol kol ağrısının kalp rahatsızlıklarının habercisi olabileceği ihtimalidir. Ancak sol kol ağrısı tek başına kalp krizi veya başka bir takım kalp hastalıklarının bulgusu olarak değerlendirilmez.

Bu içerikte ilk olarak sol kol ve sırt ağrısının ortak nedenlerini ardından iki şikayetin ayrı ayrı sebeplerini ele alacağız.

Sol Kol ve Sırt Ağrısı Neden Olur?

Travma Etkenleri

Vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen ağrının başlıca nedenlerinden biri travma etkenleridir. İlgili bölgeye alınan sert darbe veya hasar akabinde bu bölgede ağrı baş gösterebilir. Yanlışlıkla sert zemine çarpmak veya direkt olarak vücuda fiziksel darbe almak ağrı hissedilmesine yol açabilir. Hem kola hem de sırt bölgesine alınan hasar, iki bölgede ağrı sorununa sebebiyet verebilir.

Duruş Bozuklukları

Oturuş veya duruş pozisyonu, eklem sağlığı açısından oldukça önemlidir. Uyurken kolun üzerine doğru yatmak ve otururken dik oturmamak, kambur oturmak gibi etkenler sol kolda ve sırtta ağrıya yol açabilmektedir. Duruş bozukluğundan kaynaklı hissedilen ağrıya genellikle uyuşma ve karıncalanma şikayetleri eşlik eder. İleride baş gösterebilecek eklem hastalıklarını önlemek ve bu sebepten doğabilecek ağrı, karıncalanma şikayetlerini engellemek için gün içinde oturuş/duruş pozisyonlarına dikkat etmekte yarar vardır.

Ağır Fiziksel Aktiviteler Yapmak

Çok fazla beden gücü gerektiren, ağır egzersizler yapmak ve hem sırt hem de kolun aktif olarak uzun süre kullanılması bu bölgelerde ağrıya yol açabilmektedir. Özellikle vücuttaki kasları tam anlamıyla ısındırmadan yapılan egzersizler akabinde bu tarz şikayetlere sık rastlanmaktadır.

Sol Kol Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

 • Kalp rahatsızlıkları: Sol kol ağrısı denildiğinde akla ilk gelen sorunlardan biri kalp rahatsızlıklarıdır. Eğer sol kol ağrısı ile birlikte nefes darlığı, göğüste sıkışma veya daralma hissi, kolda batma hissi söz konusuysa kalp krizi ihtimaline karşılık muhakkak doktora gidilmelidir.
 • Psikolojik etkenler(stres, endişe, kaygı, panik atak vs.): Hissedilen yoğun duygu durumları vücutta kol ağrısı gibi fizyolojik sonuçlarla kendini gösterebilir.
 • Dolaşım sistemi rahatsızlıkları: Vücudumuzdaki tüm hücrelere besin ve oksijen taşımakla görevli dolaşım sisteminde oluşabilecek bozukluklar veya rahatsızlıklar, kolda ağrıya sebebiyet verebilmektedir. Dolaşımın yönünden ötürü sol kolda hissedilen ağrı, sağ kola göre daha fazla olmaktadır.
 • Kullanılan ilaçların etkisi: Tedavi aşamasında alınan bazı ilaçlar, vücutta çeşitli etkilere yol açabilmektedir. Kolda hissedilen ağrı da bu etkilerden biri olabilir. Uzman hekime şikayetle ilgili başvurulduğunda hali hazırda kullanılan ilaçlardan bahsedilmesi faydalı olacaktır.
 • Travma etkenleri(kola darbe alınması, kolun üzerine doğru uzun süre baskı uygulanması vs.)

Sırt Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

 • Aşırı kilo veya obezite: Fazla kilo omurga kısmına daha fazla yük binmesine sebep olduğundan, sırt bölgesinde ağrıya yol açabilir.
 • Ülser,
 • Kemik erimesi,
 • Yanlış duruş veya oturuş pozisyonları(sırt üstüne oturmak, kambur oturmak vs.),
 • Hazımsızlık,
 • Travma etkenleri: Sırta sert hasar alınması sonucunda bu bölgede ağrı meydana gelebilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ