Sol Kulak Az Duyuyor

Sol Kulak Az Duyuyor

Beynin sağ ve sol loblarının her iki taraftaki beyin hücrelerindeki farklılıklar yüzünden sesleri farklı şekilde duydukları uzun zamandır bilinmektedir. Fakat uzun araştırmalar sonucunda kulakların bilinenden çok daha önemli bir rol oynadığı saptanmıştır. 3000 yeni doğan bebeğin gözlemlenmesi üzerine yapılan araştırmanın sonucunda Amerikalı araştırmacılar, sağ kulağımızın konuşma seslerini alma bakımından sol kulağımızdan daha iyi, buna karşın sol kulağımızın müzikal veya enstrümantal seslere karşı sağ kulağımızdan daha duyarlı olduğunu düşünüyor.

Bu araştırmaya göre günlük hayatta konuşmaları dinlerken sağ kulağınız size daha çok yardımcı oluyor. Bunun beyinle alakalı bir durum olması çoğu insanda var olduğunu gösteriyor. Yani muhtemelen etrafınızdaki insanlar da sol kulaklarının daha az duymasından şikayetçilerdir. Bunun yanında sol kulağın daha az duymasının başka sebepleri de olabilir.

Kulağın Az Duymasının Nedenleri Nelerdir?

Kulakta iç, orta ve dış şeklinde üç kısım vardır. Kanal kulağın dış kısmındadır. Herhangi bir kanal tıkanıklığı kulakta duyma eksikliğine sebep olabilir. Kulak kiri, yabancı madde ve kist gibi şeyler kanal tıkanıklığı yaratabilir.

Orta kulak ise vücudun en küçük üç kemiğini içinde bulunduran kapalı bir bölgedir. Bu kemiklerde herhangi bir hasar, kolesteatom gibi bir büyüme, otoskleroz gibi hastalıklar veya orta kulakta bir enfeksiyon işitme kaybına neden olabilir.

İç kulak işitme hücreleri ve işitme sinirlerinden oluşur. Gürültüye maruz kalma, meniere hastalığı ve oto-bağışıklık iç kulak hastalığı iç kulağa zarar verebilir ve o kulakta işitme kaybına neden olabilir.

Önerilen Tedaviler

Tek taraflı işitme kaybının tedavisi nedenlere göre değişkenlik gösterebilir. Bazı yöntemler, kulak kirini kulaktan çıkarmak kadar basit olabilir. Diğer problemler ilaçla tedavi veya ameliyat gerektirebilir. Ani işitme kayıpları, kaybın üstünden zaman geçmediği takdirde ilaçlarla başarılı bir şekilde giderilebilir.

İşitme geri getirilemiyorsa işitme cihazları önerilebilir. Bazı tek taraflı işitme kayıplarında, sıradan işitme cihazlarını kullanılabilirken, bazı kayıplarda özel üretilen işitme cihazları kullanılması gerekir. Bu cihazların tiplerine göre işlevleri değişkenlik gösterir.

Doktorunuz ayrıca bir işitme testi isteyebilir. Bu test sırasında, doktorunuz veya bir odyolog çeşitli ses seviyelerinde çeşitli ses ve tonlara nasıl tepki verdiğinizi ölçer. Bu testler, doktorunuzun kulağın etkilenen kısmını belirlemesine yardımcı olabilir. Bu da işitme kaybının altında yatan neden hakkında ipucu sağlayabilir. Muayene ve uygulanan test sonucunda ulaşılan bilgilere göre doktorunuz size en uygun tedavi yöntemini seçip uygulayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ