Sol Kürek Kemiği Altı Ağrısı

Sol Kürek Kemiği Altı Ağrısı

Sol kürek kemiğinin altında oluşan hissedilen ağrılar kimi zaman kürek kemiğinden kaynaklı bir ağrı olabileceği gibi kimi zaman da iç organlarda var olan patolojik bir durumun habercisi olabilir. Özellikle beden gücünü kullanarak çalışanlarda, yanlış bir hareket yapmanın ardından kas zedelenmesi, tutulma ya da doku zedelenmesi söz konusu olabilir. Koldan omuz ve sırta doğru uzanan sinirlerde gözlenen bazı baskı altında kalma, zedelenme söz konusu olur ise de kişi bir ağrı hissedebilir.

Beden gücünü çok kullananlarda gözlenebildiği gibi çok sık oturan ve masa başı iş yapan kişilerde de sırt ağrılarına rastlanabilir. Fazla hareket etmeme sonucunda tutulma ile ve bedenin esnememesinden kaynaklı da hareket edince bir ağrı hissedilir. Masa başı çalışan kişi sayısının günden güne artıyor olduğu çağımız iş hayatında en fazla rastlanan hastalıklardan biri boyun düzleşmesiyken diğeri de sırtta gözlenen ağrılardır.

Diğer nedenlerine de gelecek olursak kişide darbe yeme ile iç organların hasar görmesi, kaburganın kırılması, kalp krizi öncesi belirti olarak da kendisini gösterebilir.

Sol Kürek Kemiği Ağrısı Tedavisi

  • Sol kürek kemiğinde oluşan ağrı eğer kemikte darbe nedeni ile oldu ise parçalanan kemiklerin temizlenmesi için öncelikle cerrahi operasyonla ayıklama yapılır ve ardından gerekli işlemler yapılır. Kişinin bir süre çok hareket etmemesi gerekebilir ve tedavi için hastanın doktorun verdiği ağrı kesicileri kullanması gerekebilir.
  • Masa başı çalışanların mutlaka iş hayatı dışında spor yapmaya vakit ayırmaları önerilir. Hareket etmeleri ve bedenlerine iyi bakmalarının ardından sırt ağrıları ve boyun ağrıları azalacaktır. Bu ağrıların hissedilmesinin ardından gidilebilecek doktor fizyoterapisttir. Doktorun vereceği egzersizler her gün neredeyse yaklaşık 10 dakika kadar sürecektir ki bu hastanın ağrılarına ve durumunun ciddiyetine göre değişir.
  • Hasta araba çarpması ya da sert bir zemine düşmesinin ardından iç organlarında bir zedelenme olmuş olabilir. Bu zedelenmenin öncelikle tanısı koyulmalı, ardından da o organda oluşmuş olan yırtık, iltihap ya da hasar uzman hekim tarafından gerekirse cerrahi müdahale ile tedavi edilir.
  • Sağlıksız beslenmeden kaynaklı olarak sırt ağrıları da gözlenir. Obezite hastalığında özellikle en belirgin şikayetlerden birisidir. Bu şikayetten kurtulmak için mutlaka kilo vermek gerekir ve kişinin sağlıklı beslenmek için diyetisyene gitmesi önerilir.

Sırtta var olan ağrılar çok farklı sebeplerden de kaynaklanabilir. Bu durum kişinin yaşına göre de ciddiyet kazanacaktır. Bu nedenle doktor kontrolüne gitmeniz tavsiye edilir. Öncelikle tanı koyulması ardından da ani tedavi edilmesi gerekebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ