Sol Serçe Parmağındaki Şişlik

Sol Serçe Parmağındaki Şişlik

El parmakları gün içinde neredeyse her işte aktif olarak kullanıldıklarından, buralarda darbe ve hasara sık rastlanır. El parmaklarına alınan sert darbe veya hasarlar, parmaklarda şişlik şikayetine neden olabilmektedir. Parmakta şişlik; kemiğin içerisinde, kemiği saran dokuda veya parmak eklemlerinde meydana gelebilir. Şişlik daha çok incinme ve travma etkenlerine bağlı olsa da altında yatan pek çok sebep olabilir.

Şişlik serçe parmağında veya diğer parmaklarda baş gösterebilir.

Parmakta Şişlik Neden Olur?

Parmak şişliği ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabileceğinden, ihmal edilmemeli ve muhakkak uzman doktora konuyla ilgili danışılmalıdır.

Travma Etkenleri/İncinme

Parmakların fiziksel aktivite esnasında zorlanması veya parmağa çok ağır darbenin alınması durumunda parmakta şişlik baş gösterebilir. İncinmeden kaynaklı parmak şişliklerine genellikle ağrı eşlik eder. Ağrı, incinmenin/hasarın ne denli olduğuyla alakalıdır.

Romatoid Artrit(İltihaplı Romatizma)

Halk arasında iltihaplı romatizma şeklinde ifade edilen romatoid artrit, el ve bilek gibi küçük eklemlerde şişliğe sebebiyet verebilmektedir. Şişliğin yanı sıra eklemlerde ağrı ve eklemlerin hareket kaybı da iltihaplı romatizmanın belirtileri arasındadır. Eğer şişlikle birlikte bu tarz bulgular söz konusuysa, bir an evvel uzmana gidilmesinde yarar vardır.

Kireçlenme

Tıp literatüründe osteoartrit şeklinde ifade edilen kireçlenme, halk arasında en yaygın görülen eklem rahatsızlıklarındandır. Kıkırdakların yıpranması ve harabiyeti sonucunda baş gösteren rahatsızlık nadiren de olsa parmaklarda görülebilmektedir.

İltihaplanma

Parmaktaki bir kesikten, yaradan zararlı mikroorganizmalar girerek enfeksiyona ve iltihaplanmaya sebebiyet verebilir. Mikrop kapan parmakta bu durum acı ve şişlikle baş gösterir. Bu yüzden kesilen veya yaralanan parmağın hijyenine dikkat edilmeli, dış ortamdaki zararlı organizmalarla teması yara bandı gibi yöntemlerle sonlandırılmalıdır.

Diğer Nedenler

  • Deride baş gösteren kistler
  • Lenf ödemi
  • Parmakta yağ bezesi oluşumu

Parmak Şişliğinde Uygulanabilecek Tedavi Yöntemleri

Parmak şişmesinin tedavisi altında yatan nedene göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden öncelikle şişliğin nedeninin doğru saptanması gerekmektedir. Şişlik ciddi sağlık sorunlarının işaretçisi olabileceğinden, uzman hekime başvurmakta fayda vardır.

Buz Uygulayın

Şişliğin ve ağrının olduğu bölgeye buz uygulanarak, ağrı ve şişlik dindirilebilir. Özellikle ufak darbelerin ertesinde oluşmuş şişlikte bu yöntem uygulanabilir. Bu yöntemde buzun direkt olarak deriye temas etmemesine dikkat edilmeli, bez veya havlu yardımıyla buz şiş bölgeye uygulanmalıdır.

Bandaj Sarın

Buz uygulamasının ardından uygulanabilecek bir diğer yöntem; bandajla sarmaktır. Şişliğin olduğu parmağa bandaj sarılırken, çok sıkı olmamasına ve kan akışını engellememesine dikkat edilmelidir.

Basit şişlikler yukarıdaki yöntemler ilk müdahale olarak uygulanabilse de, her ihtimale karşı uzman doktora gidilmesi önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ