Sol Yanda Halsizlik El ve Ayaklarda Soğukluk Hissi

Sol Yanda Halsizlik El ve Ayaklarda Soğukluk Hissi

El ve ayaklarda hissedilen üşüme, soğukluk halk arasında çok yaygın görülen bir şikayettir. Genellikle geçici olarak gözlenen bu durum çoğu zaman normal ve olası kabul edilir. Özellikle soğuk kış günlerinde el ve ayaklarda daha fazla üşüme hissedildiği ifade edilir. Bunun nedeni; vücuda kan pompalamakla görevli olan kalbin, ilk olarak kanı hayati fonksiyonları gerçekleyen organlarda toplamasıdır. Buna bağlı olarak el ve ayaklara  Bu sebepten el, ayak ve burunda vücudun diğer bölgelerine nazaran daha fazla üşüme, soğukluk hissi meydana gelir.

El ve Ayak Üşümesinin Nedenleri Nelerdir?

Hipotiroidi(Tiroid Bezinin Az Çalışması)

Tiroid bezleri normalde olması gerekenden daha az çalışması neticesinde daha az hormon üretir. Buna bağlı olarak hipotiroidi rahatsızlığı meydana gelir. Kişinin gün içinde kendini sürekli halsiz hissetmesi, el ve ayak soğukluğu hipotiroidi göstergesi olabilir. Rahatsızlığın diğer belirtileri ise şunlardır;

  • Kabızlık,
  • Saç dökülmesi,
  • Cilt kuruluğu ve ciltte kaşıntı hissi,
  • Kilo artışı,
  • Soğuğa dayanıksızlık, üşüme hissi
  • Halsizlik, yorgunluk

Kan Dolaşım Rahatsızlıkları/Bozuklukları

Vücutta kan dolaşım sisteminde meydana gelebilecek sorunlar, rahatsızlıklar kan akışının yavaşlamasına sebebiyet vererek el ve ayak üşümesi şikayetini doğurabilir. Obezite sorunu olanlarda ve yaşlılık dönemindeki kimselerde, dolaşım bozukluğundan bu tarz şikayetlere sık rastlanmaktadır. Bunların yanı sıra hareketsiz yaşam tarzı da, dolaşım sistemini olumsuz etkileyerek bu gibi sonuçlar doğurabilir. Özellikle bütün gün oturarak çalışan ofis insanlarında fazla görülür.

Diyabet

Kandaki şeker oranının yüksek olması durumu olarak bilinen diyabet veya şeker rahatsızlığı, damarlarda hasara neden olarak el ve ayaklara kan akışının tam olarak yapılamamasına yol açabilir. Buna bağlı olarak el ve ayak bölgelerinde soğukluk hissedilebilir.

Sinir Sıkışması/Zedelenmesi

Vücuttaki her bir uyarının iletiminden sorumlu olan sinirlerde çeşitli sebeplerden sıkışma veya zedelenme/hasar meydana gelebilmektedir. Sinir hasarına bağlı olarak karıncalanma, uyuşma ve üşüme hissedilebilir. Özellikle sinirlere fazla yük binmesi(aşırı kilo gibi) ve B12 vitamini eksikliğine bağlı olarak sık görülür. El ve ayak bölgelerindeki soğukluk, karıncalanma hissinin altında yatan sinir hasarı olabilir. Detaylı ve doğru tetkik-tedavi için uzman doktora başvurunuz.

Psikolojik Etkenler

Modern yaşamın sorunlarından stres, endişe gibi psikolojik etkenlerin doğurduğu bir diğer fiziksel sonuç ise el ve ayaklarda üşüme hissidir. Kişinin kendini stresli, heyecanlı, endişe hissetmesi akabinde sık görülür. Kısa süreli ve geçici olduğundan herhangi bir sağlık sorunu teşkil etmez.

Sigara İçmek

Sigaranın saymakla bitmeyen zararları arasında kan akışını engellemesi ve damarlara zarar vermesi de söz konusudur. Vücuttaki kan akışını olumsuz etkilediğinden, el-ayak bölgelerinde üşümeye yol açar. Hem uzun, sağlıklı ve kaliteli yaşam hem de olası bu tarz şikayetleri önlemek için sigara içmemekte fayda vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ