Solid Lezyon

Solid Lezyon

Solid lezyon, normal dokulara göre daha farklı yapıda olan bir kitledir. İçi dolu olan bu kitlelerin diğer dokulardan farklı olmasının sebebi etrafının kist adı verilen yapılar ile çevrili olmasından kaynaklanmaktadır. İçi sıvı dolu olan solid lezyon kitleleri özellikle kadınlarda görülen bir sağlık sorunudur. Vücutta sıvı alışverişinin engellenmesi durumunda kişide kist oluşumu meydana gelebilir.

Solid kelimesinin kelime anlamı da içi sıvı dolu demektir. Kişide solid lezyon görülmesi halinde zaman kaybetmeden doktora gidilmesi gereklidir. Bu durum ileride daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği için erken yaşta önlem almak büyük bir önem taşımaktadır. Solid lezyon isimli dokular kadınların göğüs bölgesinde görülmektedir.

Solid Lezyon Nedir?

İçi sıvı dolu kitlelere verilen bir isim olan solid lezyonlar kadın göğüslerinde meydana gelen bir sağlık sorunudur. Kişinin memede kitle oluşum ya da memede ağrı görülmesi durumunda doktora başvurması halinde göğsünde solid lezyonlar görülebilir. Genç ve yaşlılarda görülebilir bir sorun olan solid lezyonların gençlerde görülmesinin ana sebebi fibroadenom, yaşlılarda görülmesinin ana sebebi ise meme kanseridir. 40 yaş üstü kadınların memede kitle ile karşılaşması durumunda kesin olarak doktora gitmesi ve doktorun önerdiği tüm tetkikleri yaptırması gereklidir.

Memede meydana gelen kitlelerin içi dolu olanlarının ismi solid, içi sıvı ile dolu olanların ismi ise solid lezyondur. Solid lezyon isimli kitleler kadınlarda çok sık karşımıza çıkan bir sağlık sorunudur. Bu durum bazen kötü huylu tümörlere de neden olabileceği için çok önemlidir.

Solid Lezyon Tanısı

40 yaş üstü kişilerin göğsünde kitle sorunu ile doktora başvurması halinde bu durumun sebebi meme kanseri olabilir. Kişinin el ile muayene yaparak göğsünde kitle olup olmadığını anlaması oldukça basit bir yöntemdir.

Memede görülen solid lezyonların iki farklı türü bulunur. Bu türlerden bir tanesi kanser riski taşıyan kitlelerdir ve acil olarak tedavisi yapılmalıdır. Diğer türlü solid lezyonlar ise genel olarak zararsızdır ve iyi huyludur. Meme kanseri oluşmasında genetik faktörler de oldukça etkilidir.

Solid Lezyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göğüste oluşan kitlelere veren bir isim olan solid lezyonların tedavisi için öncelikli olarak doğru bir tanı koyulması gereklidir. Hastanede yapılacak testler ile birlikte göğüste kitle olup olmadığı çok kolay bir biçimde anlaşılabilir. Bu kitlelere yapılacak olan mamografi testleri ile birlikte meme kanseri tanısı da çok kolay bir biçimde koyulabilecektir.

Solid lezyonun oluştuğu bölgede gerekli görülürse, tıbbi müdahale yapılabilir. Ameliyata gerek olmayan durumlarda ilaç tedavisi yapılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ