Spiral Çıkarıldığında En Kısa Gebelik

Spiral Çıkarıldığında En Kısa Gebelik

Spiral, kadınlar tarafından doğum kontrol yöntemleri arasında en sık tercih edilen yöntemdir. Spiral kadınların tercih ettiği bir yöntemdir ve bilinçsiz hamileliği önlemektedir. Spiral kadınların kendi kendilerine uygulayabilecekleri bir yöntem değildir. Bunun için kadınların doktor kontrolünde işlem yaptırması gerekmektedir.

Kadınlar tarafından tercih edilen bu yöntem neredeyse yüzde yüze yakın bir koruma sağladığı için kadınlar tarafından tercih edilir. Bu yöntem doktor tarafından kısa süreli ve acısız basit bir işlem ile kısa süre içinde yapılabilir bir işlemdir. Spiral yönteminin birçok faydası olduğu gibi yan etkileri de bulunmaktadır. Bu yan etkilerin iyice araştırılmadan bu doğum kontrol yönteminin tercih edilmemesi gereklidir.

Spiral Nedir? Nasıl Takılır?

Spiral T şeklinde oldukça küçük bir alettir. Bu alet ufak bir operasyon ile kadınların rahmine takılmakta ve kadınların sorunsuz bir biçimde cinsel ilişkiye girmesini sağlamaktadır. Doğum kontrol yöntemleri arasında en kalıcı yöntemlerden birisi olan bu yöntem oldukça sık tercih edilmektedir. Spiral takımı öncesinde kadınların bu yöntemi iyice araştırması gerekmektedir. Spiral yöntemi kolay olsa da her kadına önerilen bir yöntem değildir.

Yaşı genç kadınların ve daha öncesinde doğum yapmamış kadınların bu yöntemi kullanması tavsiye edilmemektedir. Bu yaştaki kadınların diğer doğum kontrol yöntemlerini tercih etmesi gereklidir. Yaşı genç olan ve daha önce doğum yapmamış kadınların rahmine spirali yerleştirmek oldukça zordur ve bu kişilerde takılan spiralin kalıcı olması da çok zordur. Bunun için diğer yöntemlerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Spiral Çıkarıldıktan Sonra Ne Zaman Hamile Kalınır?

Hamile kalmak isteyen kadınların spirali çıkarılması ile birlikte hamile kalma ihtimali başlayacaktır. Bunun için ek bir işlem yapmaya gerek yoktur. Spiral diğer doğum kontrol yöntemleri gibi kadınların hormonları üzerinde kalıcı bir etkiye sahip değildir. Bunun için spiralin çıkarılması sonrası kadınların hamile kalması çok kolay olacaktır.

Spiralin Yan Etkileri Nelerdir?

Çok tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden birisi olan spiralin yan etkileri de bulunmaktadır. Bu yan etkilerden birisi dış gebelik ihtimalinin artmasıdır. Genellikle çok yan etkisi olan bu yöntemin bazı zamanlarda kadınlarda kasık ağrısına ve kahverengi akıntıya sebep olduğu bilinmektedir. Bu durumda spiralin çıkarılması en uygun işlem olacaktır.

Bunun yanı sıra spiral kullanımından sonra kasıkta ağrı, kanama oluyorsa da kişinin hemen doktora gitmesi gereklidir. Yapılacak muayeneler sonucunda spiralin kalması mı gerektiği yoksa çıkarılması mı gerektiğine doktor tarafından karar verilecektir. Spiralin bunun dışında bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ