Sürekli Baş Ağrısı ve Uyku Hali

Sürekli Baş Ağrısı ve Uyku Hali

Tüm gece uyuyup sabah kalktığınızda hiç uyumamış gibi bir baş ağrısı hissediyorsanız, ek olarak gün içinde normalden daha fazla uykuya ihtiyaç duyuyorsanız, hafife almak istemeyeceğiniz problemlerle karşı karşıya olabilirsiniz. Sürekli olarak yaşandığı takdirde baş ağrısı ve uyku hali fiziksel birçok hastalığın habercisi olduğu gibi nörolojik rahatsızlıkların da belirtisi olabilir. Aynı zamanda bu problemi hat safhada yaşayanlar gün içinde olur olmadık zaman ve yerlerde uykuya dalabilirler. Örneğin araba kullanırken bir anda birkaç saniyeliğine de olsa uyuyabilirler.

Bunun doğuracağı sonuçlar kimse için iyi olmaz. Sürekli baş ağrısı ve uyku halinin tıp dilindeki karşılığı debilite ya da astenidir. Peki insanların yaklaşık %95 inin hayatında en az bir kere yaşadığı bu problemin nedenleri nedir?

Sürekli Baş Ağrısı ve Uyku Hali Oluşumu Nedenleri Nelerdir?

1-)Psikolojik Nedenler

Kontrolsüz ve gereğinden fazla düşünmek uyku düzenimizi, dolayısıyla sağlığımızı olumsuz etkiler. Beynimiz kaslardan ve nöronlardan oluşmuştur. Ve bir kas grubunu gereğinden fazla veya yanlış çalıştırdığımızda nasıl ağrıtabiliyorsak, başımızı da aynı şekilde ağrıtabiliriz. Dolayısıyla aşırı düşünme de beynimizin yorulmasına sebep olabilir. Özellikle depresyona yatkın bireylerde baş ağrısı ve uyku hali daha çok görülür.

Hatta bir araştırma sonucunda kadınların erkeklerden 1 saat daha fazla uykuya ihtiyacı olduğu saptanmıştır. Bunun sebebi ise kadınların depresyona daha yatkın olmasıdır. Bunun yanında kronik yorgunluk sendromu adı verilen bir rahatsızlığın da belirtisi olabilir.

2-)Fiziksel Nedenler

Beslenme her konuda önemli olduğunu gibi uykusuzluk ve baş ağrısı şikayeti olanlar için de önemlidir. Sindirimi kolay ve sağlıklı yiyecekler yemelisiniz. Yağlı yiyecekler, karbonhidratlar, asit içeren her türlü yiyecek ve içecek huzurlu uyumak istediğiniz bir geceyi tam tersine çevirebilir. Normalde de aşırı tüketilmemesi gereken bu sıraladığımız yiyeceklerin uyumadan 2 saat öncesine kadar hiç tüketilmemesi gerekir.

İçtiğiniz suyun miktarının günde en az 1,5 lt olması bekleniyor. Bu öneriye uymadığınız takdirde de baş ağrısıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Enerji veren, kahve ve enerji içeceği gibi içecekler de uyumadan önce içilmemesi gereken şeylerdir.

Önerilen Tedaviler

Problemin ilerlemesi durumunda doktorunuza danışmanız önerilir. Size uygun tanıyı koyacak olan kişi de odur. Tanıyı koyduktan sonra size çeşitli tedaviler önerecektir. Bu tedaviler, sizden uygulamanızı isteyeceği yöntemler veya size vereceği ilaçlar olabilir.

Eğer başka bir rahatsızlığın belirtisi ise tedavi ona uygun olarak değişecektir. Tedavi sonucunda değişen uyku kaliteniz, gün içindeki veriminizi arttıracaktır. Enerjinizi baş ağrısı ve uykusuzlukla harcamak yerine işinize ve kendinize zaman ayırabileceksiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ