Sürekli İdrarım Geliyor

Sürekli İdrarım Geliyor

Sürekli idrarın gelmesi, kişi idrarını yapsa dahi hale idrarı varmış gibi olması, idrarını yapar iken şiddetli ağrı duyması çeşitli hastalıklardan kaynaklı olarak meydana gelebilmektedir.

İdrar, vücuttaki fazla su ve toksik maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayan bir mekanizmadır. İdrarın fazla olması ya da az olması vücuttaki çeşitli fizyolojik oluşumlar hakkında bilgi vermektedir.

Sürekli idrarın gelmesinin birçok nedeni olabilir. Bu durum normal düzenin dışına çıkmış ise ve kişinin sosyal hayatını etkiliyorsa kişi hiç zaman kaybetmeden uzman bir hekime gitmeli, gerekli tetkikleri yaptırmalıdır.

Alınan idrar örneği ile kısa süre içerisinde meydana gelen sorunun kaynağı tespit edilebilmektedir. Sorunun sonucuna göre etkili bir tedavi metodu geliştirilebilir.

Sürekli İdrarın Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?

1-)Diyabet Hastalığı

Halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinen diyabetin en belirgin özelliklerinden biri çok sık idrar yapmaktır. Hastalığın diğer semptomları arasında ağız kuruluğu ve çok susama vardır. Kişinin çok sık su içmesine bağlı olarak da çok sık idrara çıkma söz konusudur.

Diyabet doğuştan meydana gelebileceği gibi çeşitli çevresel ve genetik faktörlerden dolayı sonradan da meydana gelebilmektedir. Kişinin yukarıda bahsedilen semptomlardan birkaçını taşıması durumunda mutlaka bir sağlık kuruluşuna gitmesi, bir kan testi yaptırması gerekmektedir.

2-)Yüksek Tansiyon

Yüksek tansiyon hastalığı dolaylı yoldan idrar artışına sebep olmaktadır. Bu durum her yüksek tansiyon hastasında gözlenmemektedir. Genellikle yüksek tansiyon tedavisinde diüretik ilaç kullanılması ya da diüretik ilaç kombinasyonları kişinin idrara çok sık çıkmasına sebep olmaktadır.

Diüretik ilaçlar ödem oluşmasını önlemek amacıyla fazla su ve tuzu vücuttan uzaklaştırmayı hedef edinmiş ilaç grubudur. Kişinin tedavisinde eğer diüretik ilaç grubu yok ise bu tarz bir durum gözlenmeyebilir.

3-)Aşırı Su Tüketimi

Kişinin günlük ihtiyacının çok daha üzerinde su tüketmesi durumunda görülebilmektedir. Bu durum sağlığa zararlı değildir. Ancak kişi böbrek hastası ise normalden fazla su tüketilmesi böbrekleri yorabilir, ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir.

Aşırı su tüketimi dışında kişi normal ihtiyaçları dahilinde su kullansa ancak suyu farklı yollar ile atamasa da sık idrara çıkma gözlenir. Bu durum özellikle kış aylarında terleme eyleminin azalması ile oluşmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ