Sürekli Kramp Girmesi Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Sürekli Kramp Girmesi Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Vücuda sürekli kramp girmesi, kramp giren bölgelere göre kasların daralması ya da genişlemesi sonucu oluşmaktadır. Bu durum bir hastalığın habercisi olabileceği gibi anlık olarak ters bir harekete bağlı olarak bahsettiğimiz gibi kasların genişlemesi ya da daralmasından kaynaklanmaktadır ve geçicidir.

Sürekli Kramp Girmesi Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Vücutta meydana gelen kramplar, bölgeye ve sıklığa göre tehlikeli olabilmektedir. Kısaca kramp oluşma nedenlerinden bahsedecek olursak;

1-)Vücutta Su Eksikliği

Genel olarak sıkça karşılaşılan nedenlerden biri vücutta meydana gelen su eksikliğidir. Özellikle böbreklerin bulunduğu bölgede en ufak bir harekette kramp yaşıyorsanız, bilin ki yeterince su içmediğinizden kaynaklanmaktadır.

Doktorların böbreklerin doğru bir şekilde işlevlerini yerine getirmesi ve temizlenmesi için günde en az 1,5 litre su içilmesini önermektedir. Eğer hiç su içmiyorsanız, krampların meydana gelmesi normaldir. Aynı şekilde su içmemek başka hastalıklara da sebep olabileceği için aslında bu hastalıkların kramp ile ilgili yoktur.

2-)Kasların Zorlanması

Birdenbire ters bir hareket, ya da ısınmadan spor yapmak veya ağır taşımak kasların zorlanmasına sebep olmaktadır. Bu tür durumlarda kas ağrıları meydana gelebileceği gibi zorlanan bölgede kramplar da oluşabilmektedir. Böyle bir durumda vücudunuzu dinlendirmeniz çok önemlidir. Aynı şekilde doktor kontrolünde kas gevşetici kullanmanız da bu ağrıların daha hızlı bir şekilde geçmesine sebep olacaktır.

3-)Sürekli Sabit Kalmak

Günümüzde işlerin bilgisayar ile yürütülmesi sebebiyle kişiler gün içinde saatlerce masa başında oturmak zorunda kalabiliyor. Sürekli sabit bir pozisyonda kalmanın en büyük sebeplerinden biri ise aslında budur. Sürekli sabit kalmanın sonucunda ise vücutta kasılmalar meydana gelir. Bu kasılmalar aslında kramptır. Çok şiddetli olabildiği gibi hafif olarak da hissedilmektedir. Yani ayağınızın üzerine uzun bir süre oturduktan sonra ayağa kalktığınızda meydana gelen uyuşma ve kısa süreli ağrı da bir kramptır. Bu yüzden sık sık pozisyon değiştirin ve gün içinde küçük yürüyüşler yapmaya özen göstermelisiniz.

4-)Beslenmede Düzensizlik

Düzensiz beslenmek de vücutta meydana gelen krampların sebebi olabilmektedir. Vücut uzun süre ve yeterli miktarda vitamin ve mineral alamadığı ya da uzun süre yemek yenmediği zaman bazı bölgelerde kramplar meydana gelebilmektedir. Bu krampları azaltmak için düzenli olarak beslenmeniz protein, vitamin ve mineralleri düzenli olarak almanız gerekmektedir.

Aşırı kilo alımı ya da aşırı kilo kaybı da vücut değiştiğinden dolayı kramplara sebep olabilmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşmamak adına da beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeniz önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ