Süt Arttırmak için İlaç Kullanımı

Süt Arttırmak için İlaç Kullanımı

Sağlıklı bir beslenme için bebeğin anne sütüyle beslenmesi gereken süre ilk 6 ayda çok önemlidir. Bebeğin 2 yaşına kadar anne sütü ile beslenmesi Dünya Sağlık Örgütü’nün de araştırmalar sonucunda bulduğu en sağlıklı beslenme şeklidir.

Fakat bebeğin ilk 6 ay tamamen anne sütü ile beslenmesinin ardından anne sütünün yanında bebeğe ek gıdalar da verilmelidir çünkü bebek büyüdükçe anne sütünün içeriği bebeğin ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalacaktır. Fakat gıda takviyeleri ve hekiminizin önerdiği besinlerin yanında anne sütüne 2 yaşına kadar devam edilmelidir. Uzmanların açıklamalarına göre anne sütünü bu yaşa kadar alan bebeklerde ilerideki bağışıklık sisteminin kuvvetleneceği ve boşaltım, sindirim sistemi sorunlarının az görüleceği açıklanmıştır. Fakat 2 yaşından sonra da anne sütü içeriği yetersiz olacağı için artık bebeğin normal gıdalara geçmesi ve bebeğin bağırsak ve sindirim sistemi için de anne sütünü bırakıp normal beslenme alışkanlığına erişmesi gerekir.

Anne sütünü arttırmak için hemen ilaç kullanılması tavsiye edilmez bu nedenle gebeliğin ilk zamanlarından bu araştırma yapılırsa, doğumun hemen ardından yapılması gerekenler ile anne sütünü arttırıcı önlemler alınabilir.

Doğal Yollarla Anne Sütü Arttırma

  • Annenin bebek doğar doğmaz ilk bir saat içerisinde sütünün gelmesini beklemeden emzirmesi gerekir.(Bu durum bebeğin sağlığı ve annenin sağlığı el veriyor ise doktor tavsiyesi ile yapılabilir.)
  • Annenin sıvı tüketimi, özellikle de günlük içtiği su miktarı çok önemlidir. Her gün 3 litre su içilmesi ile annenin süt üretiminde de artış olacaktır. Bunun yanında bitki çayları, maden suyu, süt, ayran, taze sıkılmış meyve suları da tercih edilmeli ve sıvı ihtiyacı vitaminlerle, minerallerle de karşılanmalıdır.
  • Bebek istedikçe emzirilmelidir. Ertelenmemeli ya da geciktirilmemelidir. Bu da anne sütünde artışı sağlayacaktır. Yeni doğan bir bebekte ilk zamanlarda bebek günde 9-10 defa emmek isteyecektir. Bunlar azaltılmamalıdır.
  • 6 ay dolmadan bebeğe inek sütü, mama ya da başka ek gıdalar verilmemelidir.
  • Aşırı stresten ve sıkıntıdan uzak durulmalıdır bu da annenin sütünde azalmaya neden olur.
  • Annenin sağlıklı beslenmesi de çok önemlidir. Fast-food gibi gıdaları tercih etmemesi önerilir.
  • Biberon yerine bebeğin emmesi tercih edilmelidir.

Anne sütünü arttırmak için önce bu yollara başvurulmalı ve hala yetersiz geliyor ise doktor tavsiyesi ile bitkisel çaylar ve ilaçlara geçilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ