Tansiyon Düşüklüğü Baş Ağrısı Yapar mı?

Tansiyon Düşüklüğü Baş Ağrısı Yapar mı?

Tansiyon düşmesi kadın ve erkek birçok kişide, farklı yaş aralıklarında ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Tansiyon düşüklüğü birçok belirtiye sahiptir ve gün içinde birçok kişinin tansiyonunda düşüklük ya da yükselme görülebilir. Tansiyon düşüklüğü sorunu genel olarak birçok kişide geçici bir biçimde ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Kişinin sık sık tansiyon düşüklüğü yaşaması durumunda ise doktora danışması gereklidir.

Dahiliye bölümü tansiyon hastalarının başvurması gereken bir alandır. Burada doktor muayenesi ve sonrasında doktorun önereceği testlerin yapılması ile birlikte sağlık sorununa neden olan etkenlere ortaya çıkartılacaktır. Bu sayede kişinin hangi tedavi yöntemlerini uygulayacağı ortaya çıkacaktır.

Tansiyon Düşüklüğü Nedir?

Halk arasında tansiyon düşüklüğü olarak adlandırılan bu sağlık sorunu tıp dünyasında hipotansiyon olarak anılmaktadır. Kişinin tansiyonun ölçülmesi sonucunda tansiyon değerlerinin 9/6’dan çok daha düşük olması durumu tansiyon düşüklüğü olarak adlandırılır. Tansiyon düşmesi sorunu sık sık görülebilir bir durumdur ve genel olarak geçici sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Tansiyonun en normal değeri 12/8 olarak belirlenmiştir. Kişinin bu değerlere ulaşana kadar çaba harcaması gereklidir.

Tansiyon Düşüklüğü ve Baş Ağrısı

Tansiyon düşüklüğünün birçok belirtisi vardır. Tansiyonu sık sık düşen kişiler bu durumu bir zaman sonra anlamaya başlar ve hangi belirtilerin tansiyon düşüklüğüne bağlı olduğunu anlar. Tansiyon düşmesinin sık görülen belirtilerinden birisi baş ağrısıdır. Buna eşlik eden belirtiler arasında baş dönmesi, mide bulantısı, bayılma, zihin bulanıklığı, konsantrasyon eksikliği, hızlı nefes alıp verme gibi belirtiler yer almaktadır. Bu belirtilerin sık sık oluşması halinde kişi tansiyonunu ölçtürmeli ve buna göre tedavi olmalıdır.

Tansiyon Düşüklüğüne İyi Gelen Ürünler Nelerdir?

Tansiyon düşüklüğü sık görülen bir sağlık sorunu olmasının yanında artık çoğu kişi tarafından kanıksanmış bir sorundur. Tansiyon düşüklüğü oluşması halinde kullanılacak birçok yöntem vardır. Bazı ürünlerin kullanımı ile tansiyon düşüklüğünü hızlı bir biçimde tedavi etmek mümkündür. Tansiyon düşüklüğüne iyi gelen ürünler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Tuzlu ayran içmek en bilinen yöntemlerden birisidir. Tansiyonunun düştüğünü hisseden kişiler genel olarak tuzlu ayran içmeyi tercih eder. Bu oldukça kolay bir yöntemdir.
  • Tansiyon düşüklüğüne iyi gelen diğer bir ürün ise badem sütü ve havuç suyudur. Bu ürünleri bulmak kolay olduğu için hipotansiyon sorunu olan kişilerin bu ürünleri evinde bulundurması iyi bir yöntem olacaktır.
  • Tansiyon düşüklüğüne iyi gelen diğer ürünler arasında kuru üzüm, kahve, bal, zencefil ve meyan kökü gibi yiyecekler yer almaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ