Tarihi Geçmiş Antibiyotik Alımı

Tarihi Geçmiş Antibiyotik Alımı

Tarihi geçmiş ilaç kullanımı hastaları korkutan bir durumdur. Tarihi geçen ilaçların vücutta birçok etkisi olabilir. Bu etkiler çok basit durumlardan çok ciddi tablolara kadar birçok olaya neden olabilir. Bu nedenle ilaçların kutuları atılmamalıdır ve miadı dolan ilaçlar kullanılmamalıdır. Özellikle antibiyotik gibi kuvvetli etkili olan ilaçlarda son kullanma tarihi daha da önemlidir. Çünkü antibiyotikler daha kolay bozulan ilaçlardır. Antibiyotikler, göz ilaçları, kulak damlaları ve merhemleri, serumlar haricinde ilaç kutularında son kullanma tarihleri eskiden bulunmazdı. Fakat günümüzde her ilaçta son kullanma tarihi bulunur ve tüketiciler buna dikkat etmelidir.

İlaçların miadı eskiden 5 yıl iken günümüzde 2 yıla indirilmiştir. Fakat bu durum her ilaç için geçerli değildir. Örneğin göze uygulanan ilaçlar için son kullanma tarihi ne yazarsa yazsın tedavi bittikten sonra atılmalıdır. Bir daha aynı sorunla karşılaşılırsa yeni bir kutu alınmalıdır. Antibiyotikler için bu kadar sıkı kurallar yoktur. Fakat son kullanma tarihi geçtikten sonra kullanılmaması gerekir. Eğer hasta son kullanma tarihine dikkat etmeden tarihi geçmiş antibiyotik kullandıysa ne olur? İlaç etkisi azaldığı için yeterli tedavi olmaz. Hatta hiç tedavi olmayabilir. Eğer son kullanma tarihinin üzerinden uzun zaman geçtiyse zehirlenme etkisi yaratabilir. Eğer hasta bir kereye mahsus antibiyotiği aldıysa ve sonra son kullanma tarihini farkettiyse derhal ilacı atmalıdır ve yeni bir kutu almalıdır. Bir kere içtiği için etki görmeyebilir. Fakat mutlaka doktora veya eczacıya danışılmalıdır.

Antibiyotikler, mikroorganizmaların metabolizmalarını bozarak çoğalması önleyen veya mikroorganizmaları öldüren kimyasal maddelerdir. Doğal veya sentetik maddelerden yararlanılarak hazırlanabilirler. Doğal kaynaklarla hazırlanan antibiyotikler günümüzde çok az sayıdadır. Ayrıca doğal kaynaklardan hazırlanan ilaçlar daha kolay bozulmaktadır. İlaçların üzerinde ve prospektüslerinde son kullanma tarihleri ve saklama koşulları yazılıdır.

Son kullanma tarihi kadar önemli bir diğer konu da saklama koşullarıdır. Antibiyotiklerin büyük bir kısmı 25°C’de veya altında, ışıktan ve nemde uzak olarak saklanır. Eğer özel olarak belirtilmediyse buzdolabında saklamak doğru değildir. Yanlış koşullarda saklanan antibiyotikler etkisini kaybeder. Daha kötü olarak da bozunarak zararlı bileşikler oluşturabilir. Böyle bir durumda da hastaya zarar verebilir. Eğer tedavi süresinden sonra şişede kullandığınız (sulandırılmış antibiyotik) antibiyotik varsa 1 ay sonra atılmalıdır. Tekrar hastalanma durumunda yenisi alınmalıdır. Çünkü sulandırılmış antibiyotikler 1 ayın sonunda etkisini kaybeder. Bu durum tablet ve kapsül antibiyotikler için geçerli değildir. Tablet ve kapsül şeklindeki dozaj formları kutuda yazan son kullanma tarihine kadar kullanılabilir. Fakat açılmış veya yırtılmış kaplardaki tabletler ve kapsüller kullanılmamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ