Tatlı Yedikten Sonra Baş Ağrısı Neden Olur?

Tatlı Yedikten Sonra Baş Ağrısı Neden Olur?

Tatlı yedikten sonra baş ağrısı neden olur öğrenerek bu sorunun altında yatan nedeni öğrenebilirsiniz. Bazı yemek türleri vücuda ağır geldiği için yenildikten sonra vücutta çeşitli semptomlara neden olabilmektedir. Bazı kişiler ağır bir yemek yediğinde mide bulantısı sorunu yaşarken bazı kişiler ise tatlı yedikten sonra baş ağrısı sorunu ile karşılaşabilmektedir. Tatlı yedikten sonra başınızda ağrı oluşuyorsa, bu durumun birçok sebebi olabileceği unutulmamalıdır.

Tatlı Yedikten Sonra Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Az rastlanılan sağlık sorunlarından birisi olan tatlı yedikten sonra oluşan baş ağrısının sebepleri nelerdir, işte cevabı:

1-)Yüksek Tansiyon(Hipertansiyon)

Tatlı yedikten sonra oluşan baş ağrısının sebeplerinden birisi hipertansiyon yani yüksek tansiyon sorunudur. Yüksek tansiyon hastalarının tuzlu yiyecek tüketimi yapması halinde vücudunda çeşitli semptomlar ortaya çıkabilir. Şiddetli baş ağrısı da bu semptomlardan birisidir. Tuzlu ürünlerin tüketimi ile vücut su dengesini sağlayamaz ve susuz kalır. Susuz kalan vücutta kan basıncı artarak tansiyon yükselmesine yol açabilir. Baş ağrısı oluşmasının sebebi de budur. Bu nedenle tansiyon hastalarının aşırı tuzlu ve tatlı gıdalardan uzak durması gereklidir.

2-)Diyabet(Şeker hastalığı)

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet de tatlı tüketimi sonrası baş ağrısına neden olan etkenlerden birisidir. Bilindiği üzere şekerli gıdalar kan şekerini aniden yükseltebilir. Bu durum da insülin hormonunun hareketlenmesine neden olur. Vücutta insülin artışı hücrelerde emilimin artmasına neden olur. Emilimin artışı ile birlikte beynin kana olan ihtiyacı fazlalaşır. Beyinde meydana gelen bu değişiklikler sonucunda beyin damarları büzülür ve genişler. Bu etkenlerin tamamı da kişide baş ağrısına neden olur. Bu tür sebeplerle oluşan ağrılar daha çok zonklama tipi baş ağrılarıdır. Bu gibi baş ağrılarını önlemek için diyabet hastalarının şekerli yiyeceklerden uzak durması ve doktor kontrolünde beslenmesi gerekmektedir.

3-)Migren

Migren hastalarının şiddetli baş ağrıları yaşamasında birçok faktör tetikleyici birer unsur olabilir. Şekerli gıdaların tüketimi de baş ağrısını artıran tetikleyicilerden birisidir. Migren tipi baş ağrılarında ağrı genellikle başın belirli bir kısmında meydana gelir ve oldukça şiddetlidir. Migren ağrısına eşlik eden semptomlar arasında mide bulantısı, kusma ve ışığa duyarlılık da yer almaktadır.

4-)Alerji

Bazı besin türleri bazı kişilere zarar verebilir. Alerjik ürünler kişide çeşitli semptomların oluşmasına neden olabilir. Tatlı ürünlere karşı alerjisi olan kişilerde ise tatlı tüketimi sonrasında baş ağrısı vb. belirtiler ortaya çıkabilir.

Tatlı Yedikten Sonra Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Tatlı yemeyi çok seviyor ama sonrasında baş ağrısı problemi ile karşılaşıyorsanız tedaviye hemen başlamanız gereklidir. Kişide tatlı yeme sonrası aşağıda görülen semptomlar ortaya çıkıyorsa, mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gitmelidir:

  • Boyun tutulması, boyun ağrısı,
  • Kafa karışıklığı,
  • Bölgesel olarak uzuvlarda görülen hissizlik, felç,
  • Ateşin aniden çok fazla yükselmesi,
  • Ani baygınlık, bilinç kaybı,
  • Konuşmada güçlük,
  • Aşırı halsizlik hali,
  • Dengeyi sağlamada zorluk,
  • Çift görme ya da bulanık görme.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ