Tek Koltuklu Değnek Yürüme

Tek Koltuklu Değnek Yürüme

Tek koltuklu değnek ile yürümek kısa süreli geçirilen kazalar sonucunda ya da kronik rahatsızlıklarda yürümeye yardımcı olması amacıyla kullanılan bir aparattır. Kişinin dengesini sağlamak amacıyla kullanılan bu aparatlar farklı tipte ve boyutta olabilmektedir. Kişinin rahatsızlığına bağlı olarak en uygun değnek şeçimi yapılır.

Son yıllarda değneklerde kişilerin rahat etmesi amacıyla üst kısımlarına yumuşak destek yapılmıştır. Bu destek sayesinde kişiler daha az destek ile yürümeyi sağlayabilirler ayrıca yürüme esnasında aşınma ve deride çeşitli zararların oluşumu önlenmektedir.

Tek Koltuklu Değnek Kullanılması Gereken Durumlar Nelerdir?

1-)Bacak Kırıkları

Günümüzde tek kollu değneklerin kullanımı özellikle ayak ve çevresindeki bölgesel kırıklarda yaygındır. Ancak bu tarz tek kollu değneklerin kullanımı tehlike arz edebilmektedir. Tek taraflı destek sağlamak kişinin dengesini ani durumlarda kolayca kaybetmesine neden olabilmektedir. Ancak kısa süreli olgularda tek koltuklu değnek kullanımı kolaylık sağlayabilmektedir.

2-)Cerrahi Müdahale Sonrası

Ayak ve bacakta tek taraflı yapılan cerrahi müdahale sonrasında iyileşme sürecinde kişinin sosyal yaşantısına daha hızlı dönmesi, adaptasyon sağlaması için koltuk değnekleri kullanılabilir. Koltuk değneği kişinin çok daha az destek ile yürümesini sağlar. Merdiven inilmesi ya da çıkılması esnasında kişinin daha az efor harcamasını sağlar.

Koltuk Değneğinde Dikkat Edilecek Noktalar

Koltuk değneğini ne yazık ki ömrü boyunca kulanmak zorunda olan engelli bireyler bulunmaktadır. Uzun süreli koltuk değneği kullanmak üst ekstremitelerde özellikle desteğin alındığı koltuk altı bölgelerinde çeşitli şikayetlerin oluşmasına neden olabilir. Değnek kullanırken kişinin zarar görmemesi için dikkat edilecek püf noktalar aşağıda ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır.

  • Tek değnek kullanımında değnek kesinlikle sağlam ayağın olduğu tarafa alınmalıdır. Aksi halde hasarlı ayak daha fazla zarar görür ve kişi denge kaybı yaşar.
  • Değnek koltuk altına tam olarak yerleştirilmelidir. Aksi halde değnek koltuk altından aniden kayabilir ve bu durum beklenmedik kazaların gözlenmesine neden olabilir.
  • Değnek koltuk altına yerleştirildikten sonra kollar dirseklerden bükülmelidir.
  • Yürüme esnasında dikkati olunmalı, her destek alınacak adımda kotuk değneği sağlam zemin üzerine konulmalıdır.

Tekli koltuk değnekleri ekstremitelere yük binmesi gereken durumlarda kulanıma kesinlikle uygun değildir. Böyle durumlarda kişinin canı acıyabilir hatta kalıcı ya da geçici bir hasar oluşabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ