Tırnak Ayrılması

Tırnak Ayrılması

Keratin adındaki sert yapıdan oluşan tırnaklar, parmak uçlarının dış bölümünü örterler. El ve ayaklar gün içinde sürekli olarak dış ortamla temas halindedirler. Bu yüzden tırnaklarda hasar-soyulma veya tırnak etinden kopma(tırnak kalkması) gibi durumlara sık rastlanır.

Parmakları koruyan tırnaklarda ayrılma, kalkma gibi sorunlar daha çok ayak tırnaklarında gözlenir. Ayak parmaklarına doğru sert ve ağır bir cismin düşmesi, ayak parmaklarına şiddetli hasar alınması halinde tırnağın bir bölümünün veya tamamının tırnak etinden ayrıldığı görülebilmektedir. Ağrı ve acı duyulmasına sebebiyet verir.

Tırnak Kalkması Neden Olur?

Tırnak Mantarı

Ayaklarda daha fazla görülen tırnak mantarı neticesinde tırnak kalkması, düşmesi veya kırılması sorunları baş gösterebilir. Başlangıç aşamasında tırnakta sarımsı görüntüyle kendini belli eden tırnak mantarı; rahatsızlığın ilerlemesi halinde tırnakta kalınlaşma, matlaşma ve yıpranmaya neden olur. Tırnağın yapısının bozulması ise tırnak etinden ayrılmasına zemin hazırlar.

Mantar enfeksiyonundan ötürü tırnaklarda ciddi hasarlar oluşabilir. Bu yüzden tırnakta matlaşma, kırılganlık, sararma gibi belirtiler söz konusu olduğunda derhal uzmana gidilmesi önerilir.

Travma Etkenleri

Tırnaklara doğru sert darbe veya hasarların alınması, tırnak düşmesinin başlıca nedenlerinden biridir. Genelde ayak parmaklarına hasar alındığından burada daha fazla görülür. İlk olarak tırnakta morarma şeklinde beliren darbenin sonucu, yerini ilerleyen dönemlerde tırnak kalkması şikayetine bırakabilir. Özellikle ayağa ağır bir eşyanın düşmesi, parmakların kapı arasına sıkışması veya sert bir cismin uzun tırnaklara gelmesi durumlarında sık görülür.

Uygulanabilecek İlk Yardım Yöntemleri

Tıbbi destek alana kadar evde bir takım ilk yardım yöntemleri uygulayabilirsiniz.

  • Şikayetin olduğu parmakta kesik veya yara söz konusuysa, temizlenmesi ve merhem sürülmesi
  • Tırnak etinden kopma akabinde kanama oluşabilir. Havlu veya bezler kanamanın olduğu bölgeye bastırılarak, kanama durdurulmalıdır.
  • Tırnağın büyük bir bölümünde hasar, kalkma söz konusuysa derhal uzman doktora gidilmesi önerilir.

Tırnak Kalkması/Düşmesi Tedavisi

Tırnak düşmesinin tedavisi altında yatan etkene göre farklılık gösterir. Mantar enfeksiyonundan kaynaklı şikayetlerin tedavisinde uzmanlar tarafından genellikle kremler tercih edilmektedir. Mantar sorununun yenilememesi için doktor tarafından tavsiye edilen yöntemlerin düzenli uygulanması gereklidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ