Tırnak Eti Soyulması Neden Olur?

Tırnak Eti Soyulması Neden Olur?

Tırnak etinde soyulma çeşitli hastalıklardan dolayı meydana gelebilmektedir. Genellikle bu durum görsel açıdan değerlendirilir ve dıştan destek ya da tedavi yapılarak iyileştirilmeye çalışılır ancak vücutta meydana gelen hastalıklardan ya da bazı vitamin ve minarellerin eksikliğinden dolayı meydana geliyorsa bunun tedavi edilmemesi durumunda sorun tam olarak çözümlenmez.

Tırnak etinde meydana gelen soyulmanın sebeplerinin araştırılması için kişinin öncelikli olarak tam kan sayımına bakması her zaman için tedavinin doğru şekilde seçilmesini sağlayacak bir durumdur.

Tırnak Eti Soyulmasının Nedenleri Nelerdir?

1-)Kansızlık

Anemi halk arasında bilinen ismi ile anemi ülkemizde çok sık gözlenen bir rahatsızlıktır. Genellikle yeterli ve dengeli beslenmeye, yeterli protein tüketilmemesine bağlı olarak görülmektedir.

Çeşitli anemi tipleri bulunmaktadır. En sık gözlenen demir eksikliğine bağlı olarak görülen anemidir. Demir eksikliğine bağlı olarak gözlenen anemi hastalarında saçlarda zayıflık ve dökülme, halsizlik, üşüme ve tırnak etlerinde soyulma, tırnaklarda kırılma görülebilmektedir.

Hastalığın tedavi edilmesi, kan düzeyinin normal düzeye gelmesi kişide görülen semptomların giderilmesini sağlayacaktır. Kişi ilaç tedavisinin yanında aynı zamanda beslenmesine de çok dikkat etmelidir. Demir içeriği yüksek gıdalar ile beslenmelidir.

2-)Vitamin Eksikliği

Vitamin eksikliği, dönemsel olarak kişinin beslenmesine bağlı olarak görülebilen bir durumdur. Genellikle ilaç dışı gıda takviyeleri ile kısa sürede kişinin kendini toparlaması sağlanır ancak bazı durumlarda genellikle beslenme bozukluğu görülen kişilerde vitamin eksikliği kronik bir hal alır ve vücuttaki birçok fonksiyon çalışması durur.

Vücuttaki fonksiyonların çalışmasının yanı sıra kişi ciddi boyutta kendini hasta hisseder aynı zamanda vücudunun çeşitli bölgelerinde yaralar oluşabilir. Tırnak etlerinde kopmalar, ani kanamalar meydana gelebilir. Tırnak ve saçları tamamen sağlıksız bir hal alır.

Vitamin eksikliğinin yanı sıra fazla miktarda vitamin tüketilmesine bağlı olarak da vücutta çeşitli mekanizmalar meydana gelebilir. Yukarıda gözlenen semptomlara benzer sonuçlar oluşabilir.

3-)Deri Hastalıkları

Deri hastalıkları çeşitli genetik ve çevresel faktörlerden dolayı görülebilir. Gözlenen hastalığın boyutuna bağlı olarak deride geri dönüşü olmayan hasar meydana gelebilir.

Deri hastalıkları sonucunda özellikle hassas olan tırnak kenarlarındaki deri bölgelerinde soyulma ve kopmalar meydana gelebilir. Egzama gibi deri rahatsızlıklarında bu bölgelerde soyulma çok sık meydana gelmektedir.

Tırnak eti soyulması şikayetinin altında yatan pek çok neden olabileceğinden, doğru tetkik ve tedavi için mutlaka uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ