Tırnak Üstü Soyulması

  • 27 Nisan 2017
  • 2.987 kez görüntülendi.
Tırnak Üstü Soyulması

Tırnak soyulması birçok kişinin yaşadığı ve kişileri oldukça rahatsız eden bir durumdur. Kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülür. Erkeklerde tırnak uzatma alışkanlığı çok fazla olmadığı için kadınlarda tırnak ile ilgili problemler daha fazla görülür. Birçok nedenden kaynaklanır. Bu nedenler basit olabileceği gibi ciddi hastalıkların da semptomları olarak görülebilir. Bu nedenle tedaviye başlayabilmek için öncelikle neden kaynaklandığı bilmek gerekir. Doktorunuza başvurun.

Tırnak Soyulması Nedenleri Nelerdir?

Kötü Diyet

Kötü diyet sonucunda kalsiyum eksikliği olur ve kişilerde tırnaklarda kopma, tırnak üstü soyulması ve kırılma görülebilir. Bunun tedavisi için de süt, yoğurt, peynir, pazı, yeşil yapraklı sebzeler tüketmek gerekir. Çay, kahve gibi besinler çok fazla tüketilmemelidir. Çünkü bu içecekler kalsiyum emilimini azaltır. Eğer yiyeceklerle alamıyorsanız, doktorunuza danışarak vitamin ve mineral kaynağı alabilirsiniz.

Sıvı Eksikliği

Tırnaklarınızdaki soyulmanın kaynağı az sıvı tüketimi ise özellikle yaşam kaynağı olan suyu çok fazla tüketmelisiniz. Bunun yanında doğal ve taze meyve suları, domates suyu tüketebilirsiniz. Ayrıca tırnaklarınıza günde en az 1 kere krem sürmelisiniz.

Tırnak Kozmetikleri Kullanımı

Yapay tırnak kullanma, düşük kaliteli oje kullanmak, aşırı törpülemek, tırnakların ve elin nemlendirilmemesi, tırnaklara sürekli yapay tırnak takma veya sürekli oje sürme ve tırnakların havalanmasını engellemek gibi durumlarda tırnak soyulmaları çok fazla görülmektedir. Kadınların en yakındıkları konulardan biridir.

Tırnak Yemek veya Çok Uzatmak

Sürekli tırnak yiyen kişilerde tırnaklar deri ile bütünleşmiş biçimdedir ve bir süre sonra uzaması aşırı yavaşlar, güçsüzleşir, soyulur ve kırılır. Tırnakları aşırı uzatma sonucunda kırılmalar çok fazla olur ve insanlar genelde sağlıklı bir şekilde tırnak uzatamadıklarından tırnak üstünde soyulmalar da çok fazla olur.

Kimyasal Ürünlerle Temas

Kadınlar evde, erkekler de bazen arabada, iş yerinde kimyasallarla iç içedir. Kimyasallar vücudun her yerine zarar verdiği gibi ellere de çok ciddi zararlar verebilir. Bu nedenle kimyasallarla uğraşırken eldiven giyilmelidir.

Tiroid Hastalığı

Tiroid hastalığı da tırnaklarda soyulma, kırılma gibi belirtilere yol açabilir. Bunun tedavisi için tırnak bakımı değil tiroid tedavisi olmanız gerekir. Doktorunuza başvurunuz.

Tırnak Üstü Soyulması İçin Öneriler

  • Düşük kaliteli ve formaldehit içeren ojelerden uzak durunuz.
  • Tırnak soyulması varsa tırnak sağlamlığını arttıracak tırnak sütü veya bakım ojelerinde, kremlerinden kullanabilirsiniz.
  • Tırnaklarınızın hava alması için her gün oje sürmeyiniz. 2 gün oje sürdüyseniz 1 gün ellerinizi dinlendiriniz.
  • Tırnak bölgenizi yumuşatıcı ve nemlendirici bir kremle yumuşatınız.
  • Soyulan kısımları koparmayınız.
  • Tırnaklarınızın güçlenmesi için haftada bir kez elma sirkesine batırınız.
  • Bir pamuğa zeytinyağı dökerek soyulan kısımlara uygulayınız hem estetik açıdan kötü görünümü kapatacaktır hem de nemlenmesini sağlayacaktır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ