Tırnakların Kenarlarındaki Etler

Tırnakların Kenarlarındaki Etler

Tırnak ile tırnak derisinin bir arada tutulmasını sağlayan tırnak kenarlarındaki etlerde kimi zaman soyulma, kalkma gibi durumlar oluşabilmektedir. Tırnak kenarlarındaki etler yani tırnak etlerinde soyulmaya halk arasında sık rastlanmaktadır. Özellikle tırnak yeme, parmak emme gibi alışkanlıkları olanlarda fazlaca görülür. Ancak şikayetin altında yatan neden bu kadar basit nedenler olmayabilir. Kimi zaman tırnak eti soyulması, egzama gibi ciddi sorunların belirtisi olabilmektedir.

Tırnak Eti Soyulması Nedenleri Nelerdir?

Kuru ve Nemsiz Cilt

Cildin uzun süre güneşe maruz kalması veya sürekli kuru ortamın hakim olmasına bağlı olarak ciltte kuruluk, döküntüler baş gösterebilmektedir. Tırnak eti soyulması da cilt kuruluğundan kaynaklı meydana gelebilir. Bu sebepten oluşabilecek soyulmaları önlemenin en etkili yolu; derinin nemli kalmasını sağlayacak kremlerin tercih edilmesidir.

Tırnak Yeme Alışkanlığı

Genellikle çocukluk çağlarından yetişkin döneme kadar gelen tırnak yeme alışkanlığı, psikolojik etkilerin sonucu olarak görülür. Aşırı stresli, heyecanlı veya endişeli hallerde bir çok kişide tırnak yeme durumu görülür. Tırnak yeme esnasında yalnızca tırnaklar değil, tırnak etlerinde de hasarlar oluşabilir. Bir yerden sonra alışkanlık haline gelen tırnak yemek sadece tırnakların kötü görünmesine değil, çeşitli enfeksiyonel problemlere de yol açabilmektedir.

Mantar Enfeksiyonu

Deride oluşabilen mantar enfeksiyonu kendini; deride döküntü, kaşıntı ve kızarıklıkla belli eder. Göze çarpan cilt soyulmaları tek başına mantar enfeksiyonu göstergesi olmasa da, bu rahatsızlığın bulgularından biri olarak görülebilir. Döküntüye eşlik eden şiddetli kaşıntı, kızarıklık söz konusuysa derhal uzmana başvurulmalıdır.

Kimyasal Ürünlerle Cildin Temas Etmesi

İçeriğin yoğun kimyasal bulunan ürünlerle cildin temas etmesi halinde deride tahriş gözlenebilir. Özellikle eldivensiz kimyasal ürünlere dokunanlarda bu soruna sık rastlanmaktadır.

Parmak Emme Alışkanlığı

Zaman içerisinde alışkanlık haline gelen bir diğer etken de parmak emmektir. Gün içinde stresli, endişeli durumlarda parmak emme gözlenebilmektedir. Parmakların sürekli ağza götürülmesi, parmakta nemlenmeye sebebiyet vererek deride soyulmayı tetikleyebilir. Bunun yanı sıra dış ortamdaki bakterilerin ağza girmesine yol açarak çeşitli enfeksiyon rahatsızlıklarına da yol açabilmektedir.

Tırnak eti soyulması egzaman, mantar enfeksiyonu gibi ciddi sağlık sorunlarının bulgusu olabilir. Bu sebepten şikayetin ihmal edilmemesi ve muhakkak uzman doktora danışılması önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ