Titreme ve Ateş

Titreme ve Ateş

Titreme ve ateş çeşitli hastalıkların pik yapma zamanlarında ciddi şekillerde gözlenmektedir. Özellikle çocuklarda yüksek ateş oluşumu ardından titreme ile kendini gösteren semptomlar çok risklidir. Acilen tedavi gerektiren bu durum tedavi edilmez ise özellikle çocuklarda hayatın kaybedilmesine sebep olabilir.

Titreme ve ateş; vücutta enfeksiyon olduğunun, normalden farklı bir fizyolojik ve patolojik olgunun meydana geldiğinin göstergesi olabilmektedir. Böyle bir durum tek seferlik meydana geliyor ise genellikle ciddi bir hastalığın habercisi değildir, kişinin telaş yapmasına gerek yoktur.

Titreme ve Ateş Neden Olur?

Enfeksiyon Kaynaklı Hastalıklar

Yüksek ateş, organizmada bir enfeksiyonun olduğunun habercisi olabilmektedir. Özellikle yüksek ateşin uzun süredir devam etmesi yanında titreme ve çeşitli semptomların bulunması enfeksiyon oluşumunu desteklemektedir.

Bakteri, virüs ve mantar kaynaklı enfeksiyonlarda yüksek ateş sıkça gözlenmektedir. Bu durum özelikle canlı vücudunun bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda hızla vücuda akın eden mikroorganizmalar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Uygun tedavi ile kişinin ateşi hızla normale getirilmelidir. Aksi halde organ bozukluklarına, vücuttaki fonksiyonların işleyişlerinin bozulmasına hatta durmasına kadar durum gidebilmektedir.

Hastalığa neden olan mikroorganizma türünün belirlenmesi ve ona uygun ilaç tedavisinin uygulanması tedavinin etkili bir şekilde gerçekleşmesi için gereklidir.

Sıtma

Sıtma, titreme ve ateşin birlikte seyrettiği hastalıklardan bir tanesidir. Kişinin ciddi şekilde yüksek ateş yaşamasına ardından ateşin bir anda düşerek titreme nöbetlerinin meydana gelmesine kadar giden bir durumdur.

Sıtma mikrobu özel bir sivrisinekten geçmektedir. Sivrisineğin kişinin kanını emmesi ile mikrop kana yerleşir. Hastalığın hızla tanımlanması, hasta kişinin doğru tedaviyi alması için büyük önem taşımaktadır.

Hastalığın doğru bir şekilde tedavi edilmediği durumlarda kişinin hayatını kaybetmesi çok ciddi durumlar görülebilmektedir. Kişiler özellikle bataklık bölgelerde sivrisineklerden korunmak için gerekli önlemleri almalıdır.

Alerjik Reaksiyonlar

Ciddi ilaç alerjilerinde sıkça rastlanılan bir durumdur. Kişinin ilacı alması ve ilacın vücutta yarılanmasına kadar geçen süre içerisinde hızla vücut ısısı artmaktadır. Bu durum da artan vücut ısısına vücutta çeşitli kızarıklıklar, şişlikler de eşlik etmektedir.

Alerjik reaksiyonlar sonucunda yüksek ateş ve titremenin görülimesi, durumun ciddiyeti hakkında kişilere bilgi vermektedir. Bu şikayetler söz konusu olduğunda, hiç zaman kaybetmeden doktora gitmeli, gerekli tedavi alınmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ